eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Komputer osobisty a bezpieczeństwo sieci firmowych

Komputer osobisty a bezpieczeństwo sieci firmowych

2010-04-09 11:28

Komputer osobisty a bezpieczeństwo sieci firmowych

© fot. mat. prasowe

Coraz więcej osób pragnęłoby mieć możliwość korzystania w pracy z własnego komputera. Firmy zadają sobie jednak pytanie: jak to zrobić, zachowując równocześnie bezpieczeństwo wewnętrznych sieci przedsiębiorstwa? - podają eksperci z AVG Technologies.

Przeczytaj także: Polskie firmy i ataki hakerów

Dlaczego tradycyjne rozwiązania antymalware'owe już nie wystarczają?

Zważywszy na fakt, że litera „P” w skrócie „PC” oznacza „personal”, czyli osobisty, nie powinno zaskakiwać, że wielu użytkowników nawiązuje naprawdę bliską relację ze swoim komputerem. Relację niespotykaną w przypadku innych sprzętów użytkowych. Rzadko można spotkać dyskusje przy kawie na temat tego, że jedna marka pralki jest dużo „fajniejsza” od drugiej. Jednak jeżeli postawimy fana Maców obok zwolennika PC-tów, sprawy mogą bardzo szybko wymknąć się spod kontroli.

Ta emocjonalna więź łącząca użytkownika ze sprzętem osobistym, obejmująca również telefony komórkowe, odtwarzacze mp3 i notebooki, sprawia, że firmy w coraz większym stopniu ulegają prośbom pracowników, by mogli oni korzystać w pracy z własnego sprzętu. Niewiele film nalega, aby załoga nosiła w pracy ubiór dostarczony przez korporację. Wraz z postępującym postrzeganiem sprzętu elektronicznego nie tylko w kategoriach funkcjonalności, lecz również mody i trendów, niektórzy pracownicy oczekują od swoich pracodawców podobnego poziomu indywidualizacji również w odniesieniu do komputerów.

Przeprowadzone przez grupę analityków ds. technologii w firmie Gartner badania wykazały, że do 2010 r. to końcowi użytkownicy, a nie dział IT, będą odpowiedzialni za 50% wszystkich decyzji, podejmowanych w firmie w odniesieniu do zakupów sprzętu informatycznego. Coraz rzadziej zdarza się, że to szef działu lub kierownik ds. IT decyduje o tym, z jakich komputerów lub telefonów komórkowych powinni korzystać pracownicy. Inne badania przeprowadzone przez konsultantów ds. zarządzania Accenture koncentrowały się na grupie pracowników, nazwanych przez nich „Millenials”. Wyniki badań wykazały, że około jednej trzeciej tej nowej generacji pracowników nie tylko chce decydować o tym, z jakiego komputera korzystać w pracy, lecz również o tym, jakie wykorzystywać aplikacje.

„Ich komunikat jest jasny: aby zwabić ich do biura, pracodawcy muszą im zapewnić najnowocześniejsze technologie" – powiedział Gary Curtis, dyrektor zarządzający Accenture Technology Consulting – „A jeżeli pracodawcy nie posiadają preferowanych przez nich technologii, Millennials zdobędą je i będą je wykorzystywać mimo to."

Firmy w różny sposób reagują na postępujący trend personalizacji wykorzystywanych w pracy technologii. Dla wielu właścicieli przedsiębiorstw charakteryzujących się tradycyjnym podejściem pomysł, aby pozostawić pracownikom pełną dowolność w kwestii przynoszenia do pracy własnego sprzętu, jest absolutnie nie do zaakceptowania. Uważają oni, że pozwolenie pracownikowi pracować na ozdobionym naklejkami, dostosowanym do odpalania gier laptopie równe jest udzieleniu przyzwolenia na oderwanie się od pracy i surfowanie po sieci w godzinach pracy. Bardziej nowoczesne firmy zdają sobie sprawę z tego, że pozwolenie na korzystanie z komputerów osobistych w biurze jest kolejnym krokiem zmierzającym do zatarcia granic pomiędzy pracą a domem.

fot. mat. prasowe

Jednak mimo że wiele firm chciałoby zmniejszyć ograniczenia dotyczące korzystania ze sprzętu osobistego w pracy, istnieje szereg przeszkód wykraczających poza wrażenie braku umiaru i inne kwestie kulturalne – mianowicie bezpieczeństwo IT. Standaryzacja technologii w ramach firmy wiąże się z pewnymi korzyściami finansowymi z uwagi na dużą ilość nabywanego sprzętu. Badania przeprowadzone przez pewne spółki wykazały jednak, że przekazanie pracownikom środków na zakup wybranego przez nich samych sprzętu, a następnie udzielenie im odpowiedniego wsparcia, może prowadzić do większych oszczędności niż w przypadku zakupu dużych ilości identycznego sprzętu oraz utrzymywaniu informatyków, których zadaniem będzie pomoc pracownikom.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: