2022-04-05 11:46
Wojna w Ukrainie zwiększa ryzyko cyberataków na firmy © Artur Marciniec - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dzieje cyberprzestępczości: od pnącza po phishing i ransomware
Działania w cyberprzestrzeni, poprzedzające atak wojskowy Rosji na Ukrainę, uwidoczniły potrzebę zapewnienia przez organizacje i przedsiębiorstwa gotowości do radzenia sobie w obliczu zagrożeń cybernetycznych. Kilka rodzin złośliwego oprogramowania atakującego systemy i sieć rządową w Ukrainie, odkrytych przez badaczy ESET, mogą być dopiero początkiem działań cyberprzestępców, którzy zyskali nowe narzędzia. Należy pamiętać, że już ubiegły rok bez wątpienia stał pod znakiem eskalacji żądań będących pokłosiem skutecznego użycia oprogramowania typu ransomware. Wśród poszkodowanych znaleźli się m.in. Colonial Pipeline, która przekazała 4,4 miliona dolarów okupu czy CNA Financial, od której atakujący wyłudzili 40 milionów dolarów. Rekordowe żądania okupu, jak w przypadku Kaseya (70 mln dolarów) i MediaMarkt (240 mln dolarów) świadczą o coraz większej śmiałości grup cyberprzestępczych.Możemy być pewni, że liczne ujawnienia poważnych luk w zabezpieczeniach oraz incydenty związane z łańcuchem dostaw onieśmielają cyberprzestępców. Z pewnością w wielu firmach zespoły ds. cyberbezpieczeństwa już od jakiegoś czasu pracują ze świadomością zwiększonego ryzyka wystąpienia ataku. To dobry ruch. W obliczu narastającego zagrożenia wskazane jest sprawdzenie wszelkich procesów i operacji w organizacji, nim będzie na to za późno – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.
fot. Artur Marciniec - Fotolia.com
Wojna w Ukrainie zwiększa ryzyko cyberataków na firmy
Według analityków z firmy antywirusowej ESET potencjał do wzrostu liczby ataków jest bardzo realny, co oznacza, że firmy i organizacje powinny zwrócić szczególną uwagę na procesy i procedury związane z cyberbezpieczeństwem.
Cyberprzestępcy są gotowi do szybkiego uruchamiania kampanii służących uzyskaniu zysków. Skuteczność ich działania wykorzystującego sytuacje kryzysowe mogliśmy zaobserwować podczas pandemii COVID-19. Fałszywe aplikacje, e-maile phishingowe, jak i fałszywe witryny oferujące szczepienia lub specjalistyczny sprzęt medyczny, to kilka przykładów działań cyberprzestępców w tym okresie. W przypadku wojny w Ukrainie może być podobnie – ostrzega Kamil Sadkowski.
Firmy muszą posiadać politykę bezpieczeństwa cybernetycznego. W pierwszym kroku specjaliści powinni sprawdzić, czy jest ona aktualna i zgodna ze stanem faktycznym. W dalszej kolejności należy dowiedzieć się, jakie są firmowe scenariusze na wypadek cyberataku. Priorytetem jest przeprowadzenie ćwiczeń, np. próbnego cyberataku, który pokaże, czy wszyscy w przedsiębiorstwie znają przypisane im role i wiedzą, jak się zachować. Warto również pamiętać o liście kontaktów alarmowych w sytuacjach kryzysowych – mówi ekspert ESET. – Kluczowe jest również wzmocnienie zespołów ds. cyberbezpieczeństwa, które będą musiały szybko reagować na ewentualny incydent. Dobrym pomysłem, który może poprawić poziom bezpieczeństwa, jest szkolenie w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa dla wszystkich pracowników. Warto przypomnieć podstawowe zasady, aby np. nie otwierać załączników ani nie klikać w nieznane lub niezaufane linki czy załączniki – dodaje.
oprac. : eGospodarka.pl
Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u
Dzieje cyberprzestępczości: nowe tysiąclecie i wysyp robaków
Wojna w Ukrainie: ataki rosyjskich hakerów mogą się nasilić
5 prognoz dotyczących cyberbezpieczeństwa na 2022 rok
Cyberbezpieczeństwo 2021. Co nam zagrażało?
Cyberbezpieczeństwo zagrożone. O co muszą dbać firmy?
Cyberbezpieczeństwo: jakie cyberataki grożą poszczególnym branżom?
Coraz więcej kampanii phishingowych
Cyberataki żerują na wojnie. Ransomware atakuje Rosję
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto
EUR/CHF poniżej parytetu
Sprzedaż mieszkań spadła