eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Maj 2004

Mapa Rynku Pracy - Maj 2004

2004-06-19 14:09

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Marzec 2004


O 30% wzrosła także liczba ogłoszeń pochodzących z branży teleinformatycznej. Ponad dwukrotnie wzrosła w porównaniu z kwietniem liczba ogłoszeń z sektora edukacja. Przyczyniło się do tego zbliżające się otwarcie sezonu letnich szkół językowych. Najwięcej ofert mogli znaleźć lektorzy języków oraz native speakerzy.

Znacznie więcej ogłoszeń niż przed miesiącem pochodziło od firm logistycznych (7%) oraz motoryzacyjnych (5%).

Średnio o 30-40 ogłoszeń zwiększyła się liczba ogłoszeń z branż FMCG (9% udział we wszystkich ogłoszeniach), finansach i bankowości (8%), mediach i reklamie (6%). Jeśli chodzi o sektor dóbr szybkozbywalnych (FMCG) polepszają się wyniki należących do niego przedsiębiorstw - m.in. browarów. W pierwszym kwartale 2004 browary sprzedały o 6,2% więcej piwa niż przed rokiem. Wzrost ogłoszeń w tym sektorze może się wiązać również z zaostrzoną konkurencją na rynku soków. Firmy je produkujące wydają na reklamy telewizyjne, niemal tyle co browary, które tradycyjnie należą do najlepszych reklamodawców.

Mniej ogłoszeń pochodziło z branży elektronicznej. Nastąpiła także stagnacja w handlu. Sektor ten zamieścił mniej więcej tyle samo ogłoszeń co w kwietniu. Jednak na tle branż notujących wzrosty utracił jeden procent ze swojego udziału w rynku.

Praca - Stanowiska

Maj znowu należał do sprzedawców. W tym miesiącu mogli znaleźć aż o 177 więcej ofert dla siebie niż w kwietniu. Dało to tej grupie stanowisk prawie 38% udział w ogólnej ilości ogłoszeń.

Drugą grupą zawodową, która mogła znaleźć więcej ogłoszeń adresowanych do siebie byli pracownicy finansów (choć tutaj przyrost liczby ogłoszeń nie był tak spektakularny jak w przypadku sprzedawców).

Przybyło ofert pracy dla pracowników rzemiosła. Ogłoszenia dla tej grupy zanotowały w maju 1% wzrost. Najczęściej poszukiwano kelnerów oraz barmanów i personelu w gastronomii. Jest to związane z rozpoczęciem sezonu letniego, gdy wiele restauracji i hoteli otwiera ogródki restauracyjne.

W maju przybyło także ofert dla bankowców (wzrost o 1%) oraz informatyków (podobnie jak w kwietniu 5%).

Zmniejszyła się liczba ofert dla pracowników produkcji. Intensywne rekrutacje z poprzednich miesięcy pokryły najwyraźniej zapotrzebowanie, jakie mieli pracodawcy. Udział procentowy tych stanowisk w rynku ogłoszeń zmniejszył się o ponad 2%.

Najmniej ofert przybyło w marketingu, administracji oraz logistyce. Jednak ich liczba utrzymuje się na stabilnym, stałym poziomie. W maju udział procentowy tych stanowisk w rynku wyniósł odpowiednio 8%, 7% i 6%.

poprzednia  

1 2

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: rynek pracy, praca, mapa rynku pracy, oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: