eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MSP i strategie wyjścia z kryzysu

Sektor MSP i strategie wyjścia z kryzysu

2010-03-18 09:08

Sektor MSP i strategie wyjścia z kryzysu

© fot. mat. prasowe

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), większość finansistów jest zdania, że samo przetrwanie nie może być jedynym celem strategicznym dla MSP. Pomimo głębokiego załamania koniunktury w 2009 r., specjaliści z zakresu finansów z rejonu Europy Środkowej i Wschodniej częściej nakłaniali swoich klientów do zachowań konkurencyjnych niż w jakimkolwiek innym regionie.

Przeczytaj także: Sektor MSP: ocena IV kw. 2009 i prognoza I kw. 2010

W ostatnim badaniu przeprowadzonym na koniec 2009 (Global Economic Conditions Survey), przez ACCA, zapytano 1.702 finansistów z całego świata o to, co doradziliby małym przedsiębiorcom w celu osiągnięcia przez nich jak największych korzyści z ożywienia gospodarczego w 2010 roku.

Dział ACCA zajmujący się w sektorem małych i średnich przedsiębiorstw skrupulatnie przeanalizował zebrane wypowiedzi i wyróżnił 20 kluczowych zagadnień przedstawionych poniżej, jakie pojawiały się w rekomendacjach udzielanych przez członków ACCA, oraz opracował nowy raport Living Up to Expectations: Accountants and Small Businesses in the Recovery (ang.: Sprostać oczekiwaniom: Specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów a małe przedsiębiorstwa w dobie wyjścia z kryzysu).

Prawie we wszystkich branżach i regionach, specjaliści z zakresu finansów i rachunkowości podkreślali potrzebę większej koncentracji na mechanizmach kontrolnych. Jednakże w pozostałych kwestiach ich zdania były podzielone. Aby ułatwić interpretację wyników, ACCA podzielił respondentów na trzy odrębne kategorie w zależności od zagadnień, jakie dominowały w ich wypowiedziach. Byli to Stratedzy, Zwolennicy Konkurencji oraz Obrońcy.
  1. Stratedzy (39%)

    Stratedzy uważają, że ożywienie gospodarcze już nadchodzi, doradzają małym przedsiębiorstwom poszukiwanie szans w miarę poprawy sytuacji rynkowej, a także zachęcają do odkrywania nowych lub niszowych rynków. Oprócz inwestycji, podkreślają wagę zatrzymania i rozwoju kluczowych pracowników w przedsiębiorstwie oraz doradzają małym firmom jak największą elastyczność i innowacyjność.
  2. Zwolennicy Konkurencji (26%)

    Zwolennicy Konkurencji uważają, że załamanie gospodarki daje małym firmom szansę na stworzenie przewagi konkurencyjnej. Doradzają prowadzenie konkurencyjnej polityki cenowej, uzyskanej drogą cięcia kosztów lub zwiększenia efektywności działalności operacyjnej. Zalecają również utrzymanie i poprawę jakości oraz usprawnienie obsługi klienta. Do tej kategorii zaliczają się przeważnie finansiści z Europy Środkowej i Wschodniej, jak również osoby zatrudnione w firmach międzynarodowych.
  3. Obrońcy (36%)

    Zwolennicy Obrony nie liczą na szybkie wyjście z kryzysu. Koncentrują się na solidnych przepływach pieniężnych, poprawie mechanizmów kontrolnych w finansach oraz na ograniczeniu zależności od podmiotów zewnętrznych, w tym kredytodawców. Obrońcy to z reguły ludzie starsi i bardziej doświadczeni. W ostatnim czasie regularnie zmieniają prognozy dotyczące dochodów swoich firm i mają bolesną świadomość braku stabilności otoczenia gospodarczego.

Powyższa analiza wskazuje na to, że około dwóch trzecich wszystkich respondentów uważa, że rok 2010 powinien przynieść dla sektora małych przedsiębiorstw więcej niż tylko przetrwanie. Wyniki te pokrywają się z przeprowadzoną przez ACCA analizą wskaźników ekonomicznych, wskazując na to, że najmniejsze przedsiębiorstwa są w ostatnim okresie najbardziej odporne, jeśli chodzi o ochronę miejsc pracy i inwestycji, pomimo że ucierpiały one niewspółmiernie w wyniku załamania gospodarczego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: