eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2010

Przetargi - raport II 2010

2010-03-15 00:41

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2010


Pozostałym miastom w Polsce nie udało się w styczniu przekroczyć poziomu stu ogłoszeń o ZP. Poniżej kreski znalazły się Szczecin (98 ogłoszeń o ZP opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, spadek o 7,5 proc.), Opole (87, przyrost o 17,6 proc.) oraz Białystok (86; -10,4 proc.).

Absolutnymi rekordzistami we względnej miesięcznej zmianie liczby ogłoszeń zostały w lutym Bochnia (w lutym 2010 o 200 procent więcej ogłoszeń niż w styczniu), Chełm, (+105 proc.), Sosnowiec (+105 procent), Wadowice (w lutym o 100 proc. więcej ogłoszeń niż w styczniu). Na przeciwnym biegunie – wśród miast o największym względnym spadku liczby ogłaszanych ZP – znalazły się Strzelce Opolskie (spadek w lutym o 60 procent), Lipno (-50 proc.) oraz Krosno i Płock (-48 proc.).
Wzrost liczby ogłoszeń o ZP zaobserwowano w 11 województwach, przy czym względnie najznaczniejszy w woj. wielkopolskim (przyrost w lutym o 36 proc. względem stycznia), pomorskim (+25,2 proc.), łódzkim (+15,6 proc.) . W liczbach bezwzględnych tradycyjnie już na pierwszej pozycji znajduje się woj. mazowieckie, w skład którego wchodzi Warszawa - w lutym pochodziły z niego 1 tys. 633 ogłoszenia o zamówieniach publicznych (o 12,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej). Ujemną miesięczną dynamikę liczby zamówień zanotowały woj. opolskie (w lutym 231 ogłoszeń, spadek względem stycznia o 12 proc.), zachodniopomorskie(401 ogłoszeń; -10,7 proc.), śląskie(846; -8 proc.), podlaskie (299, -2,3 proc.) i lubuskie (261; -1,5 proc.)

Niespodziewany atak zimy, wiosna na horyzoncie

W lutym, w liczbach bezwzględnych, najczęściej zamawiane były roboty budowlane (509 ogłoszeń), roboty w zakresie naprawy dróg (333 ogłoszenia) oraz roboty w zakresie nawierzchni dróg (245 ogłoszeń). Doniesienia prasowe o fatalnym stanie dróg - szczególnie miejskich - po sezonie zimowym, znalazły więc potwierdzenie w realizowanych zamówieniach publicznych. Mrozy oraz opady śniegu pogorszyły stan dróg, niezbędne się stały więc doraźne naprawy nawierzchni.

Nagły atak zimy w lutym – wysokie opady śniegu oraz znaczne mrozy – znalazł również odbicie w strukturze ZP. Największą dynamiką miesięczną charakteryzowały się bowiem zamówienia na usługi odśnieżania (w lutym przyrost względem stycznia aż o 165 proc.) oraz usuwania oblodzenia (przyrost względem stycznia o 191 proc.). Śnieg zalegający na dachach, drogach i ulicach, wiszące z dachów niebezpieczne sople lodu trzeba było usuwać dość pilnie – dlatego właśnie ze wzrostem ilości tych zamówień należy wiązać wspomniane wcześniej zmiany w trybach udzielania ZP. Cóż, nagła potrzeba realizacji pewnych usług nie sprzyja długotrwałym procedurom, jakimi są przetargi. Aura jak widać spłatała urzędnikom figla, wyraźnie bowiem nie byli przygotowani na tak ostrą zimę.

Coraz intensywniej przyrasta liczba postępowań przetargowych na prace budowlane. Jako że „budowlanka” charakteryzuje się znaczną sezonowością, to koniec mrozów i początek sezonu budowlanego znajduje szybko odbicie w profilu zamówień publicznych. Najbliższe miesiące – wzorem lat ubiegłych – będą stały pod znakiem wzrostu liczby ZP z zakresu budownictwa.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: