eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek apartamentów w Polsce 2009

Rynek apartamentów w Polsce 2009

2010-03-08 13:39

Przeczytaj także: Jakie cechy definiują apartament?


WARSZAWA Pod koniec IV kw. 2009 roku na etapie budowy w Warszawie znajdowało się jedenaście projektów apartamentowych, w ramach których do końca 2010 roku przewiduje się oddanie ponad 1.270 mieszkań. Zdecydowana większość budynków realizowana jest w centralnym obszarze stolicy. Drugą najpopularniejszą dzielnicą apartamentową jest Mokotów, gdzie w trakcie realizacji znajdują się trzy inwestycje. Ceny mieszkań w nowobudowanym segmencie premium w Warszawie zaczynają się od 11.000 zł brutto/m2 i sięgają nawet 40.000 zł brutto/ m2. W I kw. 2009 roku w związku z problemami pozyskania finansowania inwestycji wstrzymano budowę apartamentów Złota 44 - projekt dewelopera Orco Property Group.

Inwestycje na etapie planowania

Niewielka liczba planowanych apartamentowców, o których informacje zostały ujawnione przez deweloperów w 2009 roku, wynika z obaw odnośnie kształtowania się popytu na luksusowe mieszkania. Ryzyko to jest związane z bieżącą i prognozowaną sytuacją gospodarczą oraz z zacieśnieniem polityki kredytowej banków dotyczącej przyznawania kredytów na finansowanie nowych inwestycji. Z kolei, najważniejszą przyczyną zaostrzania polityki kredytowej wobec deweloperów pozostaje niepewność banków, co do przyszłego stanu koniunktury oraz niestabilna kondycja finansowa niektórych firm deweloperskich.

Ceny apartamentów

fot. mat. prasowe

Średnie ważone ceny i przedziały cenowe brutto

Średnie ważone ceny i przedziały cenowe brutto

W IV kw. 2009 roku średnie ceny brutto mieszkań w segmencie apartamentowym w Warszawie i głównych miastach Polski kształtowały się na poziomie od 11.900 zł/ m2 we Wrocławiu do 21.000 zł/ m2 w Warszawie. W niektórych inwestycjach podawane ceny mieszkań w segmencie apartamentowym były cenami do negocjacji. Zauważalne było również oferowanie mieszkańcom garażu, miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej w cenie mieszkania. Poniższy wykres przedstawia przedziały cenowe mieszkań w inwestycjach apartamentowych ukończonych i w budowie będących w sprzedaży w Warszawie i głównych miastach regionalnych. Najwyższe przedziały cenowe osiągane są w apartamentach znajdujących się w centrach miast. W 2009 roku w Poznaniu najdroższą dzielnicą było Stare Miasto, w Gdańsku i Wrocławiu - Śródmieście, w Krakowie - Stare Miasto, Śródmieście oraz Kazimierz, natomiast w Warszawie najdroższe lokalizacje to Centrum, Śródmieście oraz Mokotów.

Popyt na apartamenty w Polsce

Wysoka kapitałochłonność inwestycji apartamentowych powoduje, że osobami kupującymi mieszkania premium są przeważnie osoby o podwyższonym statusie materialnym. Pomimo tego, że segment inwestycji apartamentowych stanowi niewielki udział w rynku, odnotowywane jest znaczne zainteresowanie nimi, zarówno ze strony prywatnych inwestorów, jak i ze strony deweloperów, o czym świadczy liczba aktualnie prowadzonych przedsięwzięć. Warto dodać, że decyzje o budowie obecnie realizowanych inwestycji apartamentowych podejmowane były w okresie lepszej koniunktury gospodarczej. Na wzrost zainteresowania mieszkaniami z tzw. „wyższej półki” wpływa również wzrost zamożności społeczeństwa. Według autorów badania GFK Polonia, siła nabywcza Polaków mieszkających w 15 spośród 379 powiatów stanowi około 50% średniej europejskiej. Najzamożniejsi konsumenci to Warszawiacy, którzy mogą wydać średnio na zakupy w ciągu roku 7.800 EUR, czyli 66,7% średniej europejskiej, która wynosi około 11.694 EUR. Niemniej jednak, autorzy raportu wskazują na fakt, że pod koniec 2009 roku nastąpił spadek zamożności przeciętnego polskiego konsumenta o 1,5% wobec 2008 roku.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: