eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek apartamentów w Polsce 2009

Rynek apartamentów w Polsce 2009

2010-03-08 13:39

Przeczytaj także: Jakie cechy definiują apartament?


Rozwój rynku apartamentów w Polsce

Z raporty wynika, iż stołeczny rynek rozwija się najdynamiczniej spośród dużych aglomeracji, co jest spowodowane największą ilością napływających do tego miasta inwestorów oraz wysokiego statusu materialnego potencjalnych nabywców. Od kilku lat projekty apartamentowe zaczęły powstawać także w pozostałych głównych ośrodkach regionalnych Polski: Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz w Gdańsku, czyli w miastach, w których stale rośnie liczba inwestycji zagranicznych. W związku z ogólnoświatowymi zawirowaniami na rynkach finansowych i zaostrzoną polityką kredytową banków hamującą realizację inwestycji, część deweloperów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, zmniejszyła swoje zainteresowanie w inwestowanie w segment mieszkań premium. Niemniej jednak, rynek mieszkań z „wyższej półki” jest nadal w Polsce rynkiem perspektywicznym, mającym szansę na dalszy rozwój. Jest to spowodowane tym, że sektor inwestycji apartamentowych w Szczecinie, Łodzi, Katowicach jest nadal niedoinwestowany.

fot. mat. prasowe

Podaż i liczba inwestycji

Podaż i liczba inwestycji

Podaż i ceny inwestycji apartamentowych w Polsce

W opinii analityków Infinite Investment, na koniec IV kw. 2009 roku segment inwestycji apartamentowych stanowił niewielki odsetek podaży mieszkań realizowanych ogółem, który w zależności od rynku, kształtował się na poziomie zaledwie kilku procent.

W 2009 roku w Warszawie i głównych miastach regionalnych wybudowano łącznie 27 inwestycji apartamentowych, z czego najwięcej zrealizowano w Warszawie oraz w Krakowie. Najmniejsza podaż została odnotowana w Poznaniu, gdzie w ramach czterech kameralnych inwestycji oddano do użytku ponad 100 mieszkań.

GDAŃSK

W ciągu minionego roku w Gdańsku odnotowano niewielki wzrost podaży apartamentów - zrealizowano tam zaledwie trzy inwestycje, które zasiliły Trójmiejski rynek o około 325 mieszkań. Zakres cenowy mieszkań został przedstawiony na poniższej tabeli. POZNAŃ

W raporcie czytamy, iż skala budownictwa apartamentowego w Poznaniu jest niewielka. W ciągu 2009 roku w Poznaniu zostały ukończone cztery inwestycje o charakterze premium, w których powstało ponad 100 mieszkań. Na koniec 2009 roku rozpiętość cenowa apartamentów w stolicy Wielkopolski kształtowała się na poziomie od 6.900 zł brutto/m2 do 12.300 zł brutto/m2, co przedstawia poniższa tabela.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: