eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa II 2010

Koniunktura przemysłowa II 2010

2010-02-23 12:36

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2010


Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal znacznie ograniczane. Prognozy w tym zakresie charakteryzują się niewielkim pesymizmem i są lepsze od formułowanych przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych utrzymują się na poziomie nieznacznie przekraczającym poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż nie odnotowuje się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy zgłaszają znaczące trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. W najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się skala planowanych redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą się nieznacznie obniżyć.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 21 – wzrost o 2 punkty), skór i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 15 – wzrost o 5 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 13 – wzrost o 2 punkty), metali (minus 11 – wzrost o 3 punkty), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 10 – wzrost o 1 punkt). Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 – wzrost o 4 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 21 – wzrost o 8 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 20 – wzrost o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 – wzrost o 3 punkty).

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, lepiej niż w styczniu. Wpływają na to korzystne prognozy portfela zamówień oraz produkcji. Oceny bieżące są także pozytywne, lecz dużo ostrożniejsze niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych utrzymują się na poziomie uznawanym za nadmierny. Przedsiębiorcy nie sygnalizują trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, ale mają niewielkie trudności z terminowym regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość poprawy. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od prognozowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą nadal wzrastać.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w lutym oceniają koniunkturę optymistycznie, lepiej niż w styczniu. Wpływają na to korzystne prognozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji. Bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Mimo iż przedsiębiorcy terminowo ściągają należności od kontrahentów, to sygnalizują nieco większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż przewidywano w styczniu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to korzystne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie są także pozytywne, choć w przypadku przyszłego portfela zamówień nieco ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Producenci odczuwają niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów i wskazują na trudności w terminowym regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. W tej grupie przedsiębiorstw nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, choć nieznacznie mniejszych od prognozowanych w styczniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w skali nieco mniejszej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Oceny koniunktury formułowane przez producentów wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane w mniejszym stopniu niż w styczniu. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. Wzrasta poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, to wzrastają trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia w skali mniejszej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych może być nieco bardziej znaczący od prognozowanego w styczniu.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: