eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo sieci firmowych nie jest wystarczające

Bezpieczeństwo sieci firmowych nie jest wystarczające

2010-01-06 01:36

Przeczytaj także: Aktualizacje systemu i antywirusy podstawą ochrony w sieci


Jak wynika z międzynarodowych raportów, wyniki tego procederu widać również na krajowym rynku: „Polska utrzymała niechlubną pozycję kraju, który odbiera największą ilość SPAM-u, wśród państw z regionu Europy Południowo – Wschodniej. Analogicznie przedstawia się problem komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, które umożliwia zdalne sterowanie systemem przez cyberprzestępców” komentuje Tomasz Zamarlik.

Niska świadomość problemu wśród przedsiębiorców

Dostęp do nowoczesnych technologii, nie idzie więc w parze z rozwojem infrastruktury bezpieczeństwa sieci. Niewłaściwe zabezpieczenie firmowego serwera generuje jednak ryzyko dla pozostałych interesariuszy – jeżeli np. połączenie miedzy klientem a serwerem nie jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL, to przesyłane w ten sposób dane bardzo szybko mogą dostać się w niepowołane ręce. Jeżeli już przedsiębiorcy decydują się na zakup oprogramowania antywirusowego, to zazwyczaj są to klasyczne pakiety antywirusów, przeznaczone dla klientów indywidualnych. Sklepy komputerowe nie oferują natomiast oprogramowania stworzonego z myślą o komputerach firmowych.

fot. mat. prasowe

Najczęściej spotkane w Polsce formy ataków – dane statystyczne za rok 2008. Źródło: CERT


Chociaż programy antywirusowe z wzmocnieniem w postaci firewall stanowią minimalną podstawę bezpieczeństwa, to jednak bez zaawansowanej heurystyki i kompleksowych rozwiązań przedsiębiorcy są nadal narażeni na zainfekowanie komputerów. W przypadku ochrony antywirusowej przeznaczonej dla sektora MSP kluczową role odgrywają takie aspekty, jak wielkość sieci firmowej, czy też wykorzystywane na co dzień węzły sieciowe – własne serwery, na których przechowywana jest np. poczta e-mail, a także inne stacje robocze. Dlatego jak wskazują eksperci z G Data Software, w przypadku firm znacznie lepiej sprawdzi się scentralizowana ochrona w obrębie sieci oraz użytkowników wykorzystujących np. laptopy, które łączą się z siecią zdalnie. Istotny jest również fakt, że osoby korzystające z systemu można dowolnie dzielić na grupy, dzięki czemu ochrona antywirusowa jest optymalnie dostosowana do ich potrzeb.

Z powodu cyberprzestępczości firmy tracą coraz więcej

Skutki rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania mają również wyraźny wymiar ekonomiczny. Jak wynika z międzynarodowych raportów, na świecie blisko 60 proc. przedsiębiorstw zainfekowanych jest oprogramowaniem typu malware. W co drugiej firmie, właśnie z tego powodu spadła wydajność, natomiast co czwarta straciła poufne dane. Jak komentuje Tomasz Zamarlik z G Data Software „ Obecnie zmieniła się orientacja twórców robaków komputerowych. Kiedyś celem było zarażenie komputera wirusem, dziś priorytetem jest kradzież pieniędzy. Bez skutecznej i kompleksowej ochrony antywirusowej firmy działające w Internecie narażają się na ogromne ryzyko. Różnego rodzaju wyniki badań pokazują również, że dobrze działający system chroniący firmową sieć i jej klientów powoduje wzrost wydajności pracy pracowników. Łatwo więc wywnioskować że inwestycje w tego typu rozwiązania po prostu się opłacają na krótszą i dłuższą metę”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: