eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Panda Labs: rynek zabezpieczeń w 2010r.

Panda Labs: rynek zabezpieczeń w 2010r.

2009-12-27 01:11

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security, przedstawiło prognozę na temat tendencji w zakresie zagrożeń komputerowych na nadchodzący rok. Wzrośnie liczba fałszywych antywirusów, botów i trojanów bankowych, a cyberprzestępcy będą doskonalić umiejętności w zakresie inżynierii społecznej w celu oszukiwania swych ofiar. Zwiększy się ilość złośliwego oprogramowania atakującego systemy Windows 7 i Mac, konieczne będą nowe kampanie informacyjne i zabezpieczenia. Termin "cyberwojna" upowszechni się wraz ze wzrostem liczby internetowych ataków o podłożu politycznym.

Przeczytaj także: Panda Cloud Antivirus dla MSP

Oto najważniejsze tendencje jakie pojawią się w świecie zagrożeń komputerowych w 2010 roku.

Branża zabezpieczeń cała w chmurach

W 2007 r. Panda Security wypuściła na rynek swój pierwszy produkt wykorzystujący technologię Cloud Computing. Od 2009 r. już wszystkie produkty producenta zostały w nią wyposażone i dodatkowo wprowadzono także pierwszy antywirus całkowicie oparty na modelu Cloud Computing: Panda Cloud Antivirus. Wielu dużych producentów oprogramowania zabezpieczającego poszło w tym roku w ślady Panda Security i przeszło na tę technologię. W 2010 r. wszyscy producenci systemów zabezpieczających, którzy chcą oferować usługi ochrony w czasie rzeczywistym, będą musieli się na to zdecydować. Ci, którzy tego nie zrobią, przestaną się liczyć.

Lawina złośliwego oprogramowania

Ilość złośliwego oprogramowania w obiegu będzie wciąż gwałtownie rosła. Większa szybkość, jaką zapewniają technologie oparte na modelu Cloud Computing, takie jak Kolektywna Inteligencja firmy Panda Security, wymusi na twórcach złośliwego oprogramowania konieczność generowania jeszcze większej liczby zagrożeń w celu uniknięcia wykrycia i neutralizacji. Złośliwe oprogramowanie będzie nadal tworzone niemal wyłącznie z myślą o korzyściach finansowych, możemy więc spodziewać się wielu nowych fałszywych antywirusów (programów typu rogueware), botów i trojanów bankowych.

Inżyniera społeczna

Cyberprzestępcy będą nadal koncentrować się na stosowaniu technik inżynierii społecznej do infekowania komputerów, w szczególności poprzez wyszukiwarki (BlackHat SEO) i serwisy społecznościowe oraz ataki „drive-by-download” ze stron internetowych.

W związku z nadchodzącymi mistrzostwami świata w piłce nożnej w RPA możemy spodziewać się znacznych ilości złośliwego oprogramowania związanego z tym wydarzeniem: ofert sprzedaży fałszywych biletów, spamu, itp. Wszelkie wiadomości dotyczące aktualności i ważnych wydarzeń takich jak to, warto traktować z ostrożnością.

W przypadku serwisów społecznościowych, już teraz mamy wiele przykładów robaków i trojanów atakujących Twitter, Facebook itp. Platformy tego typu będą przyciągać coraz więcej twórców złośliwego oprogramowania.

Windows 7

Windows 7 będzie miał ogromny wpływ na rozwój złośliwego oprogramowania – jeśli Vista spowodowała pewne poruszenie, Windows 7 wywoła prawdziwe zamieszanie. Jedną z głównych przyczyn jest powszechna akceptacja dla tej wersji systemu operacyjnego, a ponieważ praktycznie wszystkie nowe komputery są wyposażone w Windows 7 64-bit, przestępcy będą pracowicie dostosowywać złośliwe oprogramowanie do nowego środowiska. Może to trochę potrwać, ale spodziewamy się powszechnego przejścia na tę platformę w ciągu następnych dwóch lat.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: