eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2009

Koniunktura przemysłowa X 2009

2009-11-23 12:10

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2009


3. Handel detaliczny

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 2 (podobnie jak w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie – 19% (tak samo jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W listopadzie odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży, choć nieco mniejszy niż przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej są nadal negatywne. W konsekwencji, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana, na poziomie podobnym do prognozowanego w październiku. Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali podobnej do przewidywanej przed miesiącem. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem.

W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i duże – pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Najlepszą sytuację odnotowują firmy duże, sygnalizujące – jako jedyne – wzrost bieżącej i przyszłej sprzedaży. W najbliższych miesiącach oczekiwana jest w nich także nieznaczna poprawa sytuacji finansowej. W jednostkach średnich odnotowuje się poprawę ocen bieżącej sprzedaży. Utrzymuje się ona na poziomie zbliżonym do notowanego w październiku. Jej prognozy na najbliższe miesiące są nieznacznie negatywne. Bieżąca i prognozowana na najbliższe miesiące sytuacja finansowa w tej grupie przedsiębiorstw oceniana jest negatywnie, nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Najgorsze oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży, a także sytuacji finansowej zgłaszają przedsiębiorstwa małe (w tym mikro).

Najwyższy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branż gospodarstwo domowe oraz włókno, odzież, obuwie – plus 10 (w październiku odpowiednio plus 8 i plus 7). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży żywnościowej wynosi plus 3 (w październiku plus 2), a dla branży pojazdy samochodowe – plus 1 (w ubiegłym miesiącu plus 2).

Na pozytywne oceny koniunktury w jednostkach branży gospodarstwo domowe mają wpływ optymistyczne przewidywania przedsiębiorców dotyczące przyszłej sprzedaży towarów. Bieżąca sprzedaż jest nadal ograniczana. Poziom posiadanych zapasów towarów uznawany jest za wystarczający. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie. W konsekwencji oczekiwanego wzrostu sprzedaży, przyszłe zamówienia towarów u dostawców mogą być zwiększone. W listopadzie dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. W najbliższych miesiącach planowany jest wzrost zatrudnienia, zbliżony do prognoz sprzed miesiąca.

W branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się zwiększenie bieżącej sprzedaży. Jej wzrost w najbliższych miesiącach może być mniejszy niż prognozowano w październiku. W konsekwencji ostrożniejsze są prognozy dotyczące wzrostu ilości towarów zamawianych u dostawców. Poprawiają się stopniowo oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Odpowiednie prognozy są nawet pozytywne, bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. W listopadzie przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost bieżących cen towarów na poziomie zbliżonym do odnotowanego w październiku, natomiast przyszłe ceny mogą rosnąć wolniej niż przewidywano przed miesiącem. Dyrektorzy jednostek planują nadal zwiększać zatrudnienie.

W listopadzie badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują spadek bieżącej sprzedaży, choć mniejszy niż przed miesiącem. Nadal odnotowuje się nadmiar zapasów posiadanych towarów. Prognozy sprzedaży wskazują na możliwość jej wzrostu. Powoduje to, że ilość towarów zamawianych u dostawców rośnie w stopniu większym niż prognozowano w październiku. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w październiku. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie.

W listopadzie przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują ograniczenie bieżącej sprzedaży, chociaż mniejsze niż w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa oceniana jest nadal pesymistycznie. Wraz z dalszym ograniczaniem sprzedaży, na najbliższe miesiące prognozuje się pogorszenie przyszłej sytuacji finansowej. Przy sygnalizowanych nadmiernych zapasach towarów, przedsiębiorcy planują dalsze ograniczanie zamówień na towary u dostawców. Odnotowuje się wolniejszy niż w październiku wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach wzrost cen może utrzymać się na poziomie zbliżonym do odnotowanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze redukcje zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: