eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie góry: rynek hoteli z potencjałem

Polskie góry: rynek hoteli z potencjałem

2009-11-19 12:34

Polskie góry: rynek hoteli z potencjałem

Podaż hoteli w polskich górach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Zgodnie z danymi firmy Cushman & Wakefield na obszarze polskich gór funkcjonuje obecnie 200 hoteli, co stanowi 11,5% ogólnej liczby hoteli w Polsce. Dominują hotele trzygwiazdkowe - 102 obiekty (52,7% miejsc noclegowych) i dwugwiazdkowe - 62 obiekty (22,5% miejsc noclegowych).

Przeczytaj także: Rynek hotelowy w II kw. 2009

Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że udział hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych jest niewielki – w górach jest 19 obiektów tej klasy i wszystkie zlokalizowane są w najbardziej popularnych kurortach górskich, takich jak Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Wisła, Ustroń, czy Krynica Zdrój.

fot. mat. prasowe

Podaż hoteli w polskich górach

Podaż hoteli w polskich górach

Najlepiej rozwinięty rynek hotelarski jest w Karkonoszach, Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach. Rynek ten cechuje:
  • wysoka podaż hoteli;
  • obecność na rynku hoteli najwyższej klasy: obiektów cztero- i pięciogwiazdkowych;
  • stosunkowo wysokie obłożenie pokoi hotelowych;
  • szeroka gama oferowanych usług dodatkowych: SPA & Wellness, baseny, kręgielnie i inne.
Najsłabiej rozwinięty jest rynek hotelowy w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim.

KARKONOSZE

Raport podaje, iż w Karkonoszach baza hotelowa jest rozbudowana w porównaniu do innych obszarów górskich w Polsce i obejmuje 63 hotele (w tym 1 hotel w trakcie kategoryzacji). W Karkonoszach działa obecnie 345 całorocznych obiektów zakwaterowania zbiorowego, dysponujących 19.612 miejscami noclegowymi, z tego hotele stanowią 27,8% łącznej podaży.

Rozmieszczenie hotelarskiej bazy noclegowej w Karkonoszach jest stosunkowo równomierne. W Jeleniej Górze i w najbliższej okolicy funkcjonuje 20 hoteli dysponujących około 30% miejsc noclegowych, w Karpaczu 18 hoteli dysponujących 28% miejsc noclegowych, w Szklarskiej Porębie i w najbliższej okolicy 15 hoteli dysponujących około 26% miejsc noclegowych, a w Świeradowie Zdroju 10 hoteli dysponujących około 16% miejsc noclegowych.

fot. mat. prasowe

Podaż hoteli w Karkonoszach

Podaż hoteli w Karkonoszach

W Karkonoszach dominują hotele o niższym standardzie (od 1 do 3 gwiazdek), które łącznie oferują 91% miejsc noclegowych, z tego 36 obiektów trzygwiazdkowych oferuje 62% miejsc noclegowych, 16 obiektów dwugwiazdkowych – 22% miejsc noclegowych oraz 7 hoteli jednogwiazdkowych - 7% miejsc noclegowych.

Hotele wyższej klasy reprezentowane są przez cztery obiekty czterogwiazdkowe, z których dwa zarządzane są przez operatora międzynarodowego (Accor Hotels & Resorts).

W Karkonoszach odsetek miejsc noclegowych oferowanych przez hotele w stosunku do ogólnej liczby miejsc w obiektach zakwaterowania zbiorowego jest relatywnie wysoki.

Cushman & Wakefield prognozuje, że w najbliższych latach podaż obiektów powiększy się o nowe cztero- i pięciogwiazdkowe hotele, co wynika z rosnącego zainteresowania wynajmem pokoi w obiektach o wyższym standardzie ze strony turystów krajowych i zagranicznych.

Obecnie baza hotelarska po czeskiej stronie granicy jest znacznie lepiej rozwinięta, oferując kompleksowe usługi na wyższym poziomie i to ona przyjmuje większą część turystów zagranicznych przyjeżdżających w Karkonosze.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: