eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Porozumienie TP i UKE

Porozumienie TP i UKE

2009-10-26 11:32

Przeczytaj także: Telekomunikacja: usługi wiązane coraz tańsze


Porozumienie zawiera również wiele innych zobowiązań TP, które mają zapewnić przejrzyste warunki dla podpisywania umów na zasadzie niedyskryminacji pomiędzy operatorem zasiedziałym a operatorami alternatywnymi.

W porozumieniu zostały także opracowane zasady regulujące określone aspekty współpracy pomiędzy TP a operatorami alternatywnymi, które mają ułatwić i usprawnić proces świadczenia usług przez operatora zasiedziałego. Są to:
  • system prognozowania zapotrzebowania, mający umożliwić prawidłowe zwymiarowanie przez TP sieci dla ruchu związanego ze świadczeniem usług operatorom alternatywnym;
  • Model Współpracy Międzyoperatorskiej, określający podstawowe zasady i warunki świadczenia przez TP usług operatorom alternatywnym;
  • Interfejs Systemu Informatycznego, będący narzędziem informatycznym służącym wymianie informacji i danych w zakresie usług regulowanych pomiędzy TP i operatorami alternatywnymi;
  • proces Time-to-Market, służący przygotowaniu i wdrożeniu oferty usług hurtowych przez TP, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań uczestników rynku.

Na mocy niniejszego porozumienia TP zobowiązała się także do zawierania, na wniosek operatorów alternatywnych, odrębnych porozumień, które mają ustalić warunki współpracy pomiędzy Telekomunikacją Polską SA a pozostałymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi.

Pozostałe zobowiązania TP

Na mocy porozumienia TP zobowiązuje się do wybudowania lub zmodernizowania w ciągu 3 lat infrastruktury zapewniającej przyłączenie co najmniej 1,2 miliona nowych łączy szerokopasmowych. Zbudowanych zostanie w ten sposób ok. 500 tys. nowych linii, a kolejne 700 tys. istniejących zostanie zmodernizowane. Przewiduje się, że ok. 1 mln linii będzie miało przepustowość powyżej 6 Mb/s. Rozbudowa infrastruktury obejmie zarówno aglomeracje miejskie, małe miasta jak i tereny wiejskie.

Porozumienie reguluje także wiele innych kwestii związanych, między innymi, z zakończeniem sporów sądowych pomiędzy TP a Prezesem UKE oraz TP a operatorami alternatywnymi, czy też monitorowaniem realizacji zobowiązań podjętych przez Telekomunikację Polską SA.

Dotychczasowa sytuacja na rynku telekomunikacyjnym

Prezes UKE od kilku lat podejmuje działania umożliwiające powstanie, a następnie rozwój realnej i skutecznej konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym. W ten sposób stworzono warunki dla działalności nowych operatorów telekomunikacyjnych, konkurencyjnych wobec Telekomunikacji Polskiej SA, a tym samym do zwiększenia różnorodności i atrakcyjności ofert. Mimo to, rynek telekomunikacyjny w Polsce nie rozwija się w sposób odpowiadający jego potencjałowi i zgodnie z oczekiwaniami konsumentów.

Prezes UKE wyraża nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do poprawy relacji międzyoperatorskich, a także zapewni przestrzeganie przez Telekomunikację Polską SA obowiązków regulacyjnych. W ten sposób doprowadzi do poprawy konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego w Polsce.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: