eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska służba zdrowia oceniona źle

Polska służba zdrowia oceniona źle

2009-10-07 00:52

Polska służba zdrowia oceniona źle

Jak oceniasz obecny stan służby zdrowia w Twoim kraju © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z badania "Health Barometre 2009", przeprowadzonego przez Europ Assistance Group nt. opinii publicznej o stanie służby zdrowia w sześciu krajach europejskich, wynika, że stan opieki medycznej w Polsce został oceniony przez większość objętych badaniem Polaków jako ubogi.

Przeczytaj także: Funkcjonowanie opieki zdrowotnej niejasne

Badanie Health Barometre przeprowadzane jest przez Europ Assistance Group oraz Circle Sante Societe od 2006 roku. Po raz pierwszy w tym roku, zbadano również opinię Polaków na temat opieki medycznej w ich kraju. Pozytywnie oceniło służbę zdrowia w Polsce jedynie 12% respondentów. Większość jednak przyznała, że polska służba medyczna jest uboga (48%). Najlepiej oceniana jest służba zdrowia w Wielkiej Brytanii (60% pozytywnych ocen).

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz obecny stan służby zdrowia w Twoim kraju

Jak oceniasz obecny stan służby zdrowia w Twoim kraju





W odróżnieniu do ogólnej służby zdrowia, indywidualne konsultacje lekarskie oceniane są pozytywnie. 51% badanych Polaków uważa, że konsultacje medyczne są dobre, a nawet bardzo dobre. Jedynie 11% odpowiedzi wskazuje na niezadowolenie z obsługi lekarskiej w Polsce.

Health Barometre sprawdzał ponadto, obawy i zagrożenia przedstawicieli krajów europejskich dotyczące opieki medycznej. 93% badanych Polaków obawia się opóźnień w procesie leczenia. Wśród wielu zagrożeń, wymienione zostały również: niedostateczne finansowanie służby medycznej (70% wskazań w Polsce, 52% w Szwecji), nierówny dostęp do usług medycznych (78% wskazań w Polsce, 54% we Francji), brak lekarzy (70% wskazań w Polsce, 54% we Francji), ryzyko infekcji w szpitalach (73% wskazań w Polsce, 42% we Francji), błędy lekarskie (70% wskazań w Polsce, 33% we Francji) oraz nowe choroby (60% wskazań w Polsce, 46% w Niemczech).

fot. mat. prasowe

Czy potwierdziłbyś, że obecna służba zdrowia w Twoim kraju gwarantuje równy dostęp do usług medyczn

Czy potwierdziłbyś, że obecna służba zdrowia w Twoim kraju gwarantuje równy dostęp do usług medycznych wszystkim obywatelom?

Europejczycy pytani byli o równy dla wszystkich dostęp do usług medycznych w ich krajach. 78% badanych Polaków odpowiedziało na to pytanie negatywnie. Z kolei, według wyników badania, 69% Brytyjczyków uważa, że w ich kraju każdy ma równy dostęp do służby zdrowia.

Według pytanych Polaków, opieka nad osobami starszymi w ich kraju jest słaba (34% wskazań) lub średnia (51% odpowiedzi). Podobnie negatywna ocena padła we Francji. Opieka nad starszymi, niesamodzielnymi obywatelami najwyżej oceniana jest w Niemczech (47% pozytywnych ocen) oraz w Wielkiej Brytanii i Szwecji (42% odpowiedzi). Znacząca liczba Europejczyków opowiada się za domową opieką nad niesamodzielnymi seniorami (68% badanych). Jedynie w Szwecji większość badanych opowiedziała się za umieszczeniem seniorów w instytucjach przeznaczonych do tego celu (45% za ośrodkami opieki, 41% za domową opieką).

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: