eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Absolwenci i ich oczekiwania finansowe

Absolwenci i ich oczekiwania finansowe

2009-10-03 01:58

Absolwenci i ich oczekiwania finansowe

Średnie oczekiwane wynagrodzenie według profilu wykształcenia kandydata © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najwyższego wynagrodzenia od przyszłego pracodawcy oczekują studenci i absolwenci uczelni technicznych. Najniżej cenią się absolwenci uczelni pedagogicznych i uniwersytetów - to wynik analizy oczekiwanych wynagrodzeń, przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Jakie zarobki absolwentów w 2013 roku?

Jak wynika z danych, studenci i absolwenci uczelni technicznych oczekują wynagrodzenia na poziomie 2343 zł brutto, co i tak jest kwotą o prawie tysiąc złotych niższą niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Tuż za nimi znaleźli się absolwenci uczelni ekonomicznych z oczekiwaniami niższymi o niewiele ponad 100 zł brutto.

Kolejne miejsce zajmują absolwenci uczelni rolniczych, którzy mają wyższe oczekiwania finansowe niż absolwenci uniwersytetów. Ranking zamykają studenci i absolwenci uczelni pedagogicznych, z oczekiwaniami o prawie 450 zł niższymi niż przyszli inżynierowie.

fot. mat. prasowe

Średnie oczekiwane wynagrodzenie według profilu wykształcenia kandydata

Średnie oczekiwane wynagrodzenie według profilu wykształcenia kandydata

Zdaniem portalu Pracuj.pl takie wyniki nie dziwią – inżynierowie to specjaliści, na których popyt pracodawców jest dużo większy niż podaż kandydatów.

Polskie uczelnie techniczne mają renomę i umożliwiają zdobycie wykształcenia na wysokim poziomie. Są to jednak studia trudne i wymagające dużego zaangażowania ze strony studenta, co może niektórych zniechęcać do zdobycia dyplomu inżyniera. Rynek pracy pokazuje jednak, że trud się opłaca i będzie opłacał się nadal, bo brak kadry inżynierskiej staje się widocznym problemem naszej gospodarki.

- Już od kilku lat pracodawcy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, odczuwają brak wykwalifikowanych inżynierów. Mimo gwałtownie rosnącego zapotrzebowania rynku, liczba absolwentów uczelni technicznych utrzymuje się na stałym poziomie. Dla pracodawców oznacza to coraz większe problemy z rekrutacją i coraz wyższe koszty zatrudnienia odpowiednich pracowników. Trzeba sobie również zdać sprawę z tego, że brak specjalistów z wykształceniem technicznym wpływa również na konkurencyjność naszej gospodarki – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, która jest właścicielem portalu Pracuj.pl.

Szczegółowa analiza poziomów oczekiwanych wynagrodzeń pokazuje wyraźnie, jak niskie są oczekiwania finansowe kandydatów kończących uczelnie pedagogiczne. Aż 6 na 10 kandydatów o takim profilu wykształcenia zadowoli wynagrodzenie na poziomie od 1000 do 2000 zł brutto. Tylko 5% z nich myśli o wynagrodzeniu rzędu 3000-4000 zł – to najmniejszy wskaźnik spośród wszystkich grup.

fot. mat. prasowe

Poziomy oczekiwanego wynagrodzenia według profilu wykształcenia kandydata

Poziomy oczekiwanego wynagrodzenia według profilu wykształcenia kandydata

Informacje o badaniu
Analizie poddano profile 56808 zarejestrowanych użytkowników portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, którzy przy rejestracji uzupełnili pole „oczekiwane wynagrodzenie” oraz wskazali swój status zawodowy jako student/absolwent/asystent. Dla zachowania aktualności danych, analiza obejmuje wyłącznie użytkowników zarejestrowanych w Pracuj.pl w ostatnim roku, tzn. od września 2008 do sierpnia 2009.

Przeczytaj także: Jakie studia wybrać? Jakie studia wybrać?

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: