eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie kierunki studiów gwarantują wysokie zarobki na start?

Jakie kierunki studiów gwarantują wysokie zarobki na start?

2018-04-16 11:55

Jakie kierunki studiów gwarantują wysokie zarobki na start?

Absolwenci © tombo5 - Fotolia.com

Czy pierwsza praca, którą Polacy podejmują tuż po zakończeniu studiów, może gwarantować wysokie zarobki? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, przy czym bardzo wiele zależy tu od wybranej drogi kształcenia. Które kierunki studiów dają sporo zarobić już na starcie kariery? Przede wszystkim te, które związane są z IT. Młody absolwent nauk informatycznych na "dzień dobry" otrzymuje przeciętnie 5 700 zł brutto. W niektórych zawodach na taki poziom wynagrodzenia przyjdzie poczekać nieco dłużej. Na jakie pensje mogą liczyć początkujący pracownicy? Jakie świadczenia pozapłacowe otrzymują? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał serwis Pracuj.pl.
Jeszcze w 2015 roku średnia pensja w naszym kraju sięgała 4 000 brutto. Dziś (dane GUS za styczeń 2018 r.) wynosi już niemal 4700 brutto. I wprawdzie dane te nie uwzględniają zarobków w przedsiębiorstwach, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, to i tak nie ma wątpliwości, że pensje w naszym kraju wzrastają, na co wpływ mają również wynagrodzenia oferowane pracownikom na starcie kariery. To, ile pracodawca zaoferuje absolwentowi, w znacznej mierze zależy od kierunku studiów oraz miejsca zamieszkania.

KIERUNEK STUDIÓW A WYSOKOŚĆ ZAROBKÓW


Nie jest zaskoczeniem, że już samo posiadanie dyplomu wyższej uczelni gwarantuje wyższe zarobki. Z danych Pracuj.pl wynika, że osoby legitymujące się takim dokumentem mogą zarobić nawet o 400 zł brutto więcej niż ich koledzy, którzy nie ukończyli studiów.
Oczywiście należy pamiętać, że są to dane zbiorcze, co oznacza, że nie wszystkie studia od razu gwarantują wyższe zarobki. Warto mieć świadomość, że nie każdy absolwent studiów pracuje od razu w swoim zawodzie, część nigdy nie podejmuje pracy zgodnej z kierunkiem wykształcenia. To wszystko przekłada się także na wysokość pensji absolwentów. Jak widać, duży wpływ na wysokość zarobków ma także miejsce pracy pracownika – mówi Artur Kobyliński, analityk danych w Pracuj.pl.

Wysokość pensji zaraz po studiach uzależniona jest przede wszystkim od wybranego kierunku. Istnieją takie specjalizacje, w których niemal od samego początku kariery zarabia się powyżej średniej krajowej i w których wraz ze wzrostem doświadczenia wynagrodzenie adekwatnie rośnie. Na przeciwnym biegunie znajdują się zawody, w których zarobki na start nawet nie zbliżają się do poziomu średniej krajowej pensji; różnie także bywa ze wzrostem wynagrodzenia wraz z nabywanym doświadczeniem.

fot. tombo5 - Fotolia.com

Absolwenci

Wysokość pensji zaraz po studiach uzależniona jest przede wszystkim od wybranego kierunku.


Jak zatem wyglądają zarobki absolwentów poszczególnych kierunków? Niewątpliwie w grupie najlepiej zarabiających są osoby, które posiadają wyższe wykształcenie w zakresie IT czy inżynierii.
Powyższe dane po raz kolejny potwierdzają powszechnie znany już obraz rynku pracy. Specjaliści IT są w ścisłej czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników, a za takim popytem muszą iść adekwatne pensje. Jak widać, statystycznie zarobki absolwentów kierunków z obszaru IT są o ok. 1 000 zł brutto wyższe niż absolwentów elektroniki czy automatyki i robotyki - tłumaczy Artur Kobyliński, analityk danych w Pracuj.pl.

Co więcej, jak wynika z danych Pracuj.pl, wraz ze wzrostem doświadczenia adekwatnie rosną pensje najlepiej zarabiających absolwentów, a w czołówce utrzymują się wciąż te specjalizacje, w których to na starcie zarabia się najwięcej.

Dane Pracuj.pl wskazują, że po pierwszych trzech latach pracy przeciętne zarobki niektórych specjalistów mogą wzrosnąć nawet o 1600 zł brutto – tak jest na przykład w przypadku absolwentów matematyki czy inżynierii biomedycznej.

Z kolei wśród pracowników zarabiających na początku kariery najmniej, znajdują się przede wszystkim osoby po studiach, takich jak biologia, geografia, historia czy wychowanie fizyczne. W tym gronie znaleźli się także absolwenci kosmetologii oraz fizjoterapii, a także osoby po administracji i pedagogice.

Wynagrodzenia po ukończeniu powyższych kierunków nie rosną także zbyt dynamicznie wraz ze stażem pracy i zdobywanym doświadczeniem. Absolwent administracji zarobi po kilku latach o zaledwie ok. 200 zł brutto więcej niż na początku kariery. Pensje osób po najsłabiej opłacanych kierunkach - nawet wśród pracowników z kilkuletnim doświadczeniem – nie przekraczają przeciętnie 4 000 zł brutto.

WOJEWÓDZTWA A WYSOKOŚĆ ZAROBKÓW ABSOLWENTÓW


Dane Pracuj.pl jasno wskazują, że obok kierunku studiów decydujące jest także miejsce, w którym konkretny absolwent rozpocznie pracę.
Miejscem najlepszym na rozpoczynanie kariery zawodowej są niewątpliwie te województwa, w których zlokalizowane są duże ośrodki akademickie oraz liczne firmy. Można powiedzieć, że uczelnie i biznes przyciągają się wzajemnie. Dobre szkoły wyższe z tradycjami są kuźnią kadr dla firm, które szczególnie dziś w wielu obszarach borykają się z brakiem rąk do pracy. Dodatkowo coraz częściej osoby kończące studia mają już pewne doświadczenie zawodowe, co ma wpływ na proponowane im wynagrodzenie. Warto dodać, że w rankingu województw z najwyższymi pensjami znalazły się te, w których pracodawcy publikują najwięcej ofert pracy – komentuje Konstancja Zyzik, manager ds. rekrutacji i employer brandingu w Grupie Pracuj.

Co za tym idzie, najniższe przeciętne zarobki otrzymują absolwenci w tych województwach, w których jest najmniejszy popyt na pracowników.

BENEFITY – TAKŻE DLA NAJMŁODSZYCH … STAŻEM


Wielu początkujących pracowników może liczyć nie tylko na atrakcyjne podstawowe wynagrodzenie, ale i na dodatki pozapłacowe czyli benefity. Jak wskazują zebrane przez Pracuj.pl dane, blisko 40% absolwentów otrzymuje prywatną opiekę medyczną, nieco mniejsza grupa dofinansowanie do zajęć sportowych. Na trzecim miejscu znajduje się ubezpieczenie na życie.
Benefity stają się w wielu firmach elementem wchodzącym w pakiet oferowany wszystkim pracownikom. Oczywiście, jak wynika z naszych danych, wraz ze stażem pracy zwiększa się liczba i zróżnicowanie oferowanych świadczeń pozapłacowych. Wydaje się, że pracodawcy coraz bardziej doceniają rolę benefitów w motywowaniu zespołów. To także dodatkowy czynnik przyciągający do firm wartościowych kandydatów – także tych najmłodszych stażem – mówi Konstancja Zyzik, manager ds. rekrutacji i employer brandingu w Grupie Pracuj.

Wśród absolwentów kierunków, po których najczęściej otrzymuje się benefity pozapłacowe, prym wiodą pracownicy specjalizujący się w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Można zaryzykować stwierdzenie, że ta grupa zawodowa z pewnością zna i docenia rolę dodatków pozapłacowych w motywowaniu pracowników, dlatego oferuje benefity młodszym kolegom. Z kolei najrzadziej wynagradzane są w ten sposób osoby rozpoczynające karierę w budownictwie, a także prawnicy oraz absolwenci nisko opłacanych kierunków, takich jak pedagogika czy administracja.

PODSUMOWANIE


  • Specjaliści z wykształceniem wyższym mogą przeciętnie zarobić nawet o 1 400 zł brutto więcej niż osoby bez studiów.
  • Na najwyższe zarobki tuż po studiach mogą liczyć absolwenci informatyki, elektroniki i telekomunikacji oraz automatyki i robotyki – pierwsi z nich zarobią najwięcej; przeciętnie nawet 5700 zł brutto.
  • Po pierwszych trzech latach pracy przeciętne zarobki niektórych specjalistów mogą wzrosnąć nawet o 1600 zł brutto – tak jest w przypadku absolwentów matematyki czy inżynierii biomedycznej.
  • Najmniej na start zarabiają absolwenci biologii, historii czy wychowania fizycznego, a także kosmetologii i fizjoterapii. To oni dostaną również najniższe podwyżki wraz ze wzrostem doświadczenia.
  • Najwięcej zarabiają absolwenci w województwach mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim.
  • Najpopularniejszym benefitem pozapłacowym oferowanym absolwentom jest prywatna opieka medyczna.


oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: