eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IX 2009

Koniunktura przemysłowa IX 2009

2009-09-23 13:16

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest we wrześniu oceniany pozytywnie, lepiej niż w sierpniu, choć nadal gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na opinie przedsiębiorców wpływają utrzymujące się korzystne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji przy negatywnych ocenach bieżących. Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej jak i jej prognozy są nadal negatywne, choć nieco mniej pesymistyczne niż przed miesiącem - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2009

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są we wrześniu pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych w sierpniu, ale gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Przedsiębiorcy sygnalizują ograniczenia portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa jest również oceniana pesymistycznie, podobnie jak w sierpniu br. Przewidywane na najbliższe miesiące ograniczenie portfela zamówień powoduje, że prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw utrzymują się nadal na poziomie ujemnym.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest we wrześniu oceniany mniej optymistycznie niż w sierpniu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, odpowiednie prognozy są nieco bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są nadal negatywne, gorsze od formułowanych przed miesiącem.

We wrześniu oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, podobne do sygnalizowanych przed miesiącem, choć gorsze od formułowanych we wrześniu czterech ostatnich lat, zgłaszają przedsiębiorcy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (gorzej niż w sierpniu br. oraz w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat) oraz transport i gospodarka magazynowa (gorzej niż przed miesiącem i we wrześniu ostatnich sześciu lat).

1. Przetwórstwo przemysłowe

We wrześniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany pozytywnie (plus 2 we wrześniu wobec minus 1 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 19% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącego portfela zamówień są nadal pesymistyczne. Krajowy portfel zamówień jest gorszy niż przed miesiącem, natomiast negatywne oceny zagranicznego portfela zamówień utrzymują się na poziomie z sierpnia. Bieżąca produkcja jest nadal ograniczana. Utrzymują się korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji. Nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych ulega niewielkiemu zmniejszeniu. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo. Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Również prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne niż w sierpniu. Utrzymuje się skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Negatywne oceny klimatu koniunktury zgłaszane są przez przedsiębiorstwa małe i średnie, podczas gdy oceny jednostek dużych są pozytywne.

Najbardziej pesymistyczne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Te jednostki jako jedyne zgłaszają negatywne prognozy w tym zakresie. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jednostek oceniana jest mniej pesymistycznie. Utrzymują się przewidywania dotyczące redukcji zatrudnienia i spadku cen wyrobów gotowych.

Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, choć nieco lepiej niż w sierpniu. Wpływają na to korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są nadal negatywne, zbliżone do odnotowywanych w sierpniu. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, choć ich optymizm nieco zmniejszył się w porównaniu z ocenami sprzed miesiąca. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana wciąż negatywnie. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów mogą spadać.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: