eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 38/2009 (14-20.09.2009)

Tydzień 38/2009 (14-20.09.2009)

2009-09-19 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 37/2009 (07-13.09.2009)

  • Według Komisji Europejskiej inflacja dla całej Unii i strefie euro w tym roku wyniesie odpowiednio 0,9% i 0,4%. Dla Polski dotychczasowa prognoza wynosiła 2,6%, jednak teraz KE podniosła prognozę inflacji na ten rok do 3,8%...
  • Według Eurostatu czerwcowa nadwyżka w wymianie handlowej strefy euro wyniosła 5,4 mld euro. A jeszcze w lipcu 2008 r. deficyt handlowy strefy euro sięgał 3,5 mld euro.
  • Zbliżają się do końca negocjacje Rosji z Danią w sprawie gazociągu Nord Streem. W ich wyniku prawdopodobnie Dania uzyska od Rosji ulgi inwestycyjne...
  • Na Morzu Północnym niemiecki rząd planuje zbudować ok. 30 tzw. parków wiatrowych, a na Bałtyku dziesięć. Będzie je tworzyć 2,5 tys. wiatraków, a ich sumaryczna moc to 12 tys. MW, co równa się ¼ potrzeb niemieckich gospodarstw domowych.
  • Komisja Europejska koryguje dotychczasowe prognozy wzrostu gospodarczego na 2009 rok. Obecnie prognozuje ona spadek PKB dla Unii i strefy euro o ok. 4%, dla Niemiec o 5,1% (wcześniej 5,4%), dla Francji o 2,1% (wcześniej 3%), równocześnie prognozując dla Polski wzrost na poziomie 1% (wcześniej prognozowano spadek PKB o 1,4%). Jednak równocześnie KE obniżyła prognozy dla Hiszpanii (z -3,2% do -3,7%.), Włoch (z -4,4% do -5%), Holandii (z -3,5% do -4,5%) oraz dla Wielkiej Brytanii (z -3,8% do -4,3%).
  • Prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest zdeterminowany, by podczas szczytu przywódców G20 w Pittsburghu (24-25 września) przeprowadzić swoją decyzję w sprawie regulacji wynagrodzeń bankierów oraz sankcji dla banków, które nie zastosują się do tych zasad. W planie obrad jest m.in. "ograniczenie nadmiernych pensji" w sektorze bankowym i koordynacja współpracy instytucji różnych krajów zajmujących się regulacją tych płac. Propozycję wspierają Niemcy i Wielka Brytania, a także UE.
  • Z raportu European Banking Study firmy badawczej Zeb wynika, że w 2008 r. europejskie banki po raz pierwszy od dekady nie przyniosły zysków (w latach 2005-06 europejski sektor bankowy miał rentowność na poziomie ponad 18% zwrotu z zainwestowanego przez akcjonariuszy kapitału). W czasie kryzysu europejskie banki straciły w latach 2007-08 ponad 460 mld euro zysków, natomiast poziom rentowności spadł do minus 3%. Jednak pomimo kryzysu na plusie utrzymały się banki w Europie Południowej (np. Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania) i w Skandynawii (w zeszłym roku sektory bankowe przyniosły 7-10% zwrotu z kapitału). Największe straty poniosły banki w Europie Zachodniej w takich krajach jak Belgia, Niemcy lub Wielka Brytania (wyniosły one w zeszłym roku od 8 do 20%). Autorzy raportu uważają, że dobrą sytuację ma bankowość w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie banki w 2008 r. zdołały utrzymać średnią rentowność na poziomie 18%.
  • Okazuje się, że amerykański Bank of New York w latach 1996 a 1999 r. wyprał dla rosyjskich firm 7,5 mld USD pomagając rosyjskim eksporterom w unikaniu podatków i legalizowaniu ich zysków. BoNY w tej sprawie zawarł z Rosją ugodę wypłacając odszkodowanie i udzielając Rosji kredytu na korzystnych dla Rosji warunkach.
  • Według brytyjskiego Narodowego Biura Statystycznego stopa bezrobocia w lipcu w Wielkiej Brytanii osiągnęła tam poziom 7,9%. To najgorszy wynik od listopada 1996 roku. Według ekspertów Bank Of England w III kwartale Wielka Brytania może mieć wzrost gospodarczy liczony m/m, stabilizuje się też sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Według brytyjskiego Narodowego Biura Statystycznego ceny wzrosły o 0,4% m/m i o 1,6% r/r. Według brytyjskiego urzędu statystycznego ONS sierpniowy deficyt wyniósł 9,9 mld funtów, a zadłużenie sektora publicznego wzrosło o 16,1 mld funtów. Oznacza to, że tegoroczny deficyt planowany na 175 mld funtów będzie przekroczony nawet o 50 mld funtów.
  • Po zapaści w węgierskiej gospodarce w ubiegłym roku wprowadzono wiele drastycznych oszczędności, m.in. zamrożenie płac w sektorze publicznym. Zamiarem rządu jest obniżenie w tym roku deficytu budżetowego do 3,9% PKB (w 2006 wynosił on 9,1%PKB). Jednak w tym roku kraj ten będzie miał ujemny wzrost gospodarczy na poziomie 6,7% PKB.
  • Według Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) w pierwszych 8 miesiącach roku sprzedaż nowych aut w nowych państwach UE spadła o 27%, a w starej UE zaledwie o 6,6% (kryzys wyhamował głównie dzięki interwencji 12 państw UE, których rządy wprowadziły dla prywatnych nabywców premie na zakup nowych samochodów za oddanie na złom starego pojazdu). Do końca sierpnia polscy dilerzy sprzedali o 1% aut więcej niż przed rokiem, jednak co najmniej 20% z tych aut kupili cudzoziemcy, korzystając z osłabienia kursu złotego.
  • W europejskich fabrykach Opla pracę straci 10,5 tys. osób, w tym ok. 4 tys. w Niemczech. W zakładach w Gliwicach od początku roku pracę straciło już ponad 500 osób i według nieoficjalnych doniesień zwolnionych będzie jeszcze co najmniej 200 pracowników.
  • Rosyjski państwowy Sbierbank (objął 1/4 udziałów GM Europe) będzie pełnił rolę oddziału finansowego nowego koncernu. Ma stworzyć przez swoją sieć oddziałów w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie,system finansowy oferujący klientom atrakcyjne kredyty na zakup aut tego koncernu. Docelowo ma przekazać swoje udziały w Opel Europe rosyjskiemu producentowi aut (GAZ).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

REWOLUCJA NA EUROPEJSKIM (A TAKŻE ŚWIATOWYM) RYNKU MOTORYZACYJNYM

Światowy kryzys gospodarczy spowodował bardzo duże zmiany na rynku motoryzacyjnym. Skończyło się prawie wiekowe panowanie na tym rynku amerykańskiego koncernu GM. Jednak nowy król – japońska Toyota, która przez ostatnie lata przynosiła duże zyski teraz poniosła miliardowe straty, musiała ograniczyć produkcję i front prac rozwojowych. W czołowych koncernach motoryzacyjnych nastąpiły znaczne zmiany w gronie właścicielskim. W Europie, w nowej formule organizacyjnej rozpoczął działalność Opel. Niemiecki rząd postawił na swoim i nowy zarząd GM zgodził się wydzielić europejskie fabryki i umożliwić im rozwój pod historyczną nazwą. Nowym, strategicznym inwestorem stało się konsorcjum z udziałem kapitału rosyjskiego (austriacko-kanadyjskie z udziałem rosyjskiego kapitału – Magna/Sbierbank). Rosyjski państwowy Sbierbank (objął 1/4 udziałów GM Europe) będzie pełnił rolę oddziału finansowego nowego koncernu. Ma też stworzyć przez swoją sieć oddziałów w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie system finansowy oferujący klientom atrakcyjne kredyty na zakup aut tego koncernu. Jednak docelowo ma przekazać swoje udziały w Opel Europe rosyjskiemu producentowi aut (GAZ)... Z pierwszych komunikatów wynika, że w europejskich fabrykach Opla pracę straci 10,5 tys. osób, w tym ok. 4 tys. w Niemczech. Trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość gliwickiego Opla, w którym od początku roku pracę straciło już ponad 500 osób i według nieoficjalnych doniesień zwolnionych będzie jeszcze co najmniej 200 pracowników. Jednak w tej branży następują zmiany znacznie poważniejsze, o których warto wiedzieć...

Prąd elektryczny jako źródło energii zaczyna coraz mocniej wypierać olej napędowy i benzynę z silników samochodowych. Jeszcze niedawno hybrydowy Prius japońskiej Toyoty nie miał konkurencji w tej klasie. Teraz szereg firm oferuje takie rozwiązania (np. BMW i Chevrolet). Toyota rozwinęła Priusa dając mu możliwość ładowania baterii w garażu z gniazdka elektrycznego.

Jednak świat poszedł znacznie dalej i na jakim etapie są dziś oferty producentów samochodów napędem całkowicie elektrycznym pokazała wystawa samochodowa we Frankfurcie.Pokazali je wszyscy najwięksi, a więc m.in. Volkswagen, Mercedes, Renault, BMW i GM. Pokazano modele aut miejskich zasilanych z baterii litowo-jonowej, które mają zasięg 130-150 km, silnik o mocy 60-70 kW, możliwość rozpędzenia do 135 km/h.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: