eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 11/2004 (08-14.03.2004)

Tydzień 11/2004 (08-14.03.2004)

2004-03-14 13:50

  • Według Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła w styczniu do 12,3mld euro z 10,4mld euro w grudniu 2003 roku. Eksport wzrósł do 55,7mld euro (o 4,4%r/r i o 2,3%m/m). Import spadł do 43,4mld euro (o 2,2%r./r. i o 1,5 m./m).
  • Produkcja przemysłowa spadła w styczniu w Niemczech o 0,1%m./m. Największy spadek produkcji zanotowano w branży budowlanej (7,4%) oraz energetyce (3%). Niemiecki eksport do USA spadł w grudniu o 4,1%, a w całym 2003 roku o 9,7%. To skutek wzrostu wartości euro o 20% w stosunku do USD w 2003 roku.
  • Poziom bezrobocia w lutym w Polsce wyniósł 20,6%, na Słowacji 16,6%, a w Czechach 11%. W "15" najwyższe bezrobocie ma Hiszpania 11,2%.
  • Trwa restrukturyzacja przemysłu w Czechach. Firmy ograniczają zatrudnienie, a inwestorzy zagraniczni są zainteresowani pracownikami o najwyższych kwalifikacjach. Wprowadzono nowe, niekorzystne regulacje w systemie podatkowym. Wzrosły składki ubezpieczeniowe. Od początku roku obserwuje się szybki spadek prywatnej przedsiębiorczości. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy zamknęło firmę lub oddało kartę licencyjną ponad 24 tysiące właścicieli mniejszych lub większych firm, ludzi wolnych zawodów, rolników.
  • Przerwa w dostawach gazu z Rosji spowodowała konieczność opracowania modelu postępowania w takich przypadkach. Powstanie takiej procedury zapowiedzieli w Krakowie przedstawiciele władz biur bezpieczeństwa narodowego Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji.
  • Słowacja przeznaczyła na pomoc finansową dla inwestycji koncernu Hyundai/Kia w Żylinie ok. 207 mln USD. Pomoc ta będzie przeznaczona na pokrycie kosztów zakupu terenów pod budowę nowego zakładu, wyposażenia i szkolenia pracowników oraz dotacji do tworzenia nowych miejsc pracy. Natomiast dodatkowe 2mld koron zostaną przeznaczone na budowę dróg i innych połączeń z nową fabryką. Inwestor koreański za 0,7mld euro wybuduje fabrykę, która zatrudni 2400 osób i będzie produkować ok. 200tys.aut rocznie.
  • Koncern Hyundai/Kia podjął decyzję o zlokalizowaniu w słowackiej Żylinie swojej najnowszej fabryki w Europie, a teraz Hyundai Mobis - największy południowokoreański producent części samochodowych, zdecydował, że także za 130mln euro na Słowacji wybuduje swój zakład. Mobis dostarcza obecnie 90% swojej produkcji części dla koncernów Hyundai Motor Co i Kia Motor Corp.
  • W latach 2004-2005 Volkswagen - największy europejski producent samochodów, zredukuje koszty o 2mld euro. W pierwszych miesiącach 2004 roku sprzedaż aut koncernu zmniejszyła się o 6% r./r.
  • Zapowiadane połączenie Air France i KLM zostało zaakceptowane przez władze antymonopolowe w Unii i w USA. W ten sposób powstanie największa pod względem przychodów linia lotnicza świata.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA I PRZEMYSŁOWA-JAK JĄ TWORZYĆ I JAK CHRONIĆ

Mamy pełną świadomość tego, jaką rolę odgrywają efekty pracy intelektualnej we współczesnym świecie. O współczesnej gospodarce coraz częściej mówi się, że jest oparta na wiedzy. Oznacza to, że dziś głównym zasobem każdego pracownika i każdej firmy jest kapitał intelektualny, a każdy produkt jest tylko nośnikiem wiedzy, że w kosztach wytworzenia produktu przede wszystkim liczą się koszty pozyskania niezbędnej wiedzy. Oznacza to także, że konkurencyjność produktów jest zależna od ilości i jakości wiedzy w nich zawartej.

W Brukseli odbyła się konferencja - Europejski Szczyt Biznesu. Wzięli w niej udział szefowie największych firm i czołowi politycy unijni. Przedmiotem obrad były inwestycje w badania naukowe. Celem obrad było zdynamizowanie tej gałęzi gospodarki, by stała się realną realizowana od 2000 roku strategia lizbońska, która zakłada, że w ciągu dekady europejska gospodarka stanie się najbardziej konkurencyjną w świecie. Padły cyfry. Do 2010 roku w unijnym budżecie ok. 40mld euro będzie przeznaczone na badania. Na szczeblu krajowym wydatki na rozwój sięgną 3%PKB. Program ten ma stworzyć 10mln nowych miejsc pracy. Dotychczasowe informacje nie są jednak optymistyczne. Obecne wydatki na badania w Europie to 2%PKB, podczas gdy w USA jest to 2,7%. Słabsze też jest na Starym Kontynencie wykorzystanie efektów badań (np. patenty).

Parlament Europejski przyjął projekt prawa dotyczący ochrony własności intelektualnej. To ważny dokument. Przyjęte regulacje umożliwiają wprowadzenie jednolitej ochrony własności intelektualnej i produktów, umożliwiają skuteczniejszą walkę z intelektualnym piractwem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: