eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 12/2004 (15-21.03.2004)

Tydzień 12/2004 (15-21.03.2004)

2004-03-20 22:12

  • Według Eurostatu deficyt budżetowy Wielkiej Brytanii w 2003 roku przekroczył 3,2%PKB. To kolejny unijny kraj, który przekroczył limit 3%PKB (wynikający z Paktu Stabilizacji i Wzrostu). Limit ten przekroczyła także Holandia. W 2003 roku w 11 krajach Unii pogorszeniu uległ deficyt budżetowy. Średnio w Unii deficyt ten wyniósł 2,6%PKB (w 2002 roku 2,0%). Wśród krajów "10" największy deficyt budżetowy zanotowały Czechy (12,9%). Polska miała w 2003 roku deficyt na poziomie 4,1%.
  • W 2003 roku dług publiczny Węgier osiągnął poziom 59% i wyniósł ok. 53mld USD.
  • W Hanowerze mają miejsce targi elektroniczne CeBIT. W tym roku wystawiać się będzie ponad 6400 firm z 64 krajów. Europejskie firmy coraz rzadziej uczestniczą w Cebicie. Targi zdominowali producenci z Dalekiego wschodu. Stanowią oni ponad 30% wystawców. Ponad 700 wystawców przyjedzie z Tajwanu.
  • W roku 2003 ponad 39 tys. niemieckich firm ogłosiło upadłość (wzrost o 4,6% r./r).
  • Prawdopodobnie Hyundai Motor wraz ze spółkami zależnymi zainwestuje na Słowacji ok. 1,2mld euro.
  • Microsoft uniknął kłopotów w postępowaniu antymonopolowym w USA, lecz w Europie chyba mu się nie uda. Werdykt Komisji Europejskiej będzie ogłoszony do końca marca. Obserwatorzy przewidują, że koncern będzie chciał doprowadzić do ugody. Prawdopodobny werdykt to 200mln euro kary i nakaz sprzedaży syatemu Windows bez multimedialnego odtwarzacza Media Player.
  • W roku 2005 w czeskiej Ostrawie zostanie uruchomione europejskie centrum tajwańskiego producenta komputerów Asustek Computer Inc. Wartość inwestycji szacuje się na 20mln euro, a firma zatrudni docelowo ok. 1,5 tys. osób i będzie mogła produkować ponad 2 mln komputerów rocznie. Czesi zaoferowali inwestorowi 6,5ha gruntu w strefie przemysłowej za symboliczną koronę. To już piąty inwestor tajwański w Czechach. Największym z nich jest Foxconn (w 2003 roku wyprodukował ponad 2 mln komputerów).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROK 2003-GOSPODARKA POLSKA W GRONIE UNIJNYCH PARTNERÓW

Wszystkich nas interesuje sytuacja w polskiej gospodarce. Ma ona niebagatelny wpływ na rozwój naszych firm i sytuację w gospodarstwach rodzinnych. Od niej zależeć też będzie atmosfera, w której kontynuowane będą dyskusje na temat planu Hausnera i nastroje, w jakich będziemy gonili rozwinięte kraje naszych unijnych partnerów.

Trudno oceniać naszą gospodarkę nie sytuując jej w szerokim kontekście "15" krajów unijnych i "10" krajów przystępujących do Unii, a także nie analizując jej stanu na tle sytuacji w całej gospodarce europejskiej, a nawet światowej. Dobrze się stało, że w tak ważnej dziedzinie jak ocena stanu gospodarek unijnych wszystkich 25 krajów, po raz pierwszy wypowiedział się oficjalnie urząd statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat). Zaprezentowane dane, zostały w pełni sprawdzone przez ten urząd pod względem zgodności z unijnymi standardami bilansowania finansów publicznych, jednolitymi dla wszystkich. To ważny fakt, bo ułatwione zostały oceny i łatwiejsze są porównania.

Polski deficyt finansów publicznych w 2003 roku wyniósł 4,1% PKB, a dług publiczny osiągnął poziom 45,4% PKB. Wynik ten należy uznać za optymistyczny, bo dane prezentowane dotąd przez media były alarmujące.

Według Eurostatu średnio w całej Unii deficyt budżetowy wyniósł 2,6%PKB, podczas gdy w 2002 roku był na poziomie 2,0%PKB. W ciągu ubiegłego roku w 11 krajach Unii pogorszeniu uległ deficyt budżetowy, a limit 3%PKB (wynikający z Paktu Stabilizacji i Wzrostu) przekroczyły tak znaczące kraje w Unii jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Nadwyżkę budżetową miała Finlandia, Dania, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg i Szwecja. Wśród krajów wstępujących do Unii z rekordowym deficytem zmagać się będą Czechy (w 2003 roku wyniósł on 12,9% PKB- to jest dwukrotnie więcej niż w poprzednich dwóch latach). Natomiast wyższy deficyt budżetowy od Polski mają: Cypr, Malta i Węgry. Wyjątkiem w tej grupie i w całej "25" jest mała Estonia, która wykazała się z nadwyżką budżetową 2,6%PKB.

Poziom długu publicznego w "25" jest bardzo zróżnicowany. W Polsce wynosi on 45,4%PKB, a w Niemczech 64,2%PKB, w Wielkiej Brytanii 39,8%PKB, we Francja 63 PKB, w Holandii 54,8%PKB, w Portugalii 59,4%. Dług publiczny na poziomie ponad 100%PKB posiada dziś Belgia i Grecja. Brak długu jest w Luksemburgu (zadłużenie na poziomie 4,9%PKB). Wśród krajów przystępujących do Unii wyższy od Polski poziom długu publicznego mają Cypr, Malta i Węgry, a najlepsza jest znowu Estonia z długiem na poziomie 5,8%PKB.

Jednak w tym miejscu należy zaprezentować oficjalny komunikat Eurostatu. Informuje on, że opublikowane dane nie uwzględniają jego niedawnej decyzji o sposobie uwzględniania w statystykach unijnych funduszy emerytalnych. Dotyczy to także Polski. Jeśli przyjąć najgorszą interpretację tej wytycznej, to oznacza otwarte fundusze emerytalne (OFE) zostałyby wyłączone z bilansu polskich finansów publicznych, powodując wzrost naszego deficytu o prawie 1,5 punktu procentowego, a więc do blisko 5,6%. Polska jednak ma zamiar wzmocnić gwarancje wypłaty emerytur z OFE, by móc nadal zaliczać OFE do bilansu.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: