eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Samorządy lokalne: jak inwestują?

Samorządy lokalne: jak inwestują?

2009-09-08 02:25

Samorządy lokalne są głównymi beneficjentami unijnych dotacji, dobrymi klientami banków, solidnymi partnerami dla podmiotów prywatnych - powinny więc być najlepszymi inwestorami. W co i jak inwestuje Polska miejsko-gminna?

Przeczytaj także: Inwestycje samorządowe rozpędzą gospodarkę?

Ostatnio zmieniła się polityka Unii Europejskiej w stosunku do miast traktowanych ponownie jako główne ośrodki postępu i rozwoju. To ciekawe przewartościowanie po wielu latach propagowania idei "Europy regionów". To hasło spełniło swoje zadanie, szczególnie we współpracy i rozwoju terenów przygranicznych. Teraz hasło zmodyfikowano na "Europa z regionami", bo one są i nadal będą pełniły ważną rolę. Jednak coraz wyraźniej powraca mocna, wiodąca rola miast, szczególnie aglomeracji miejskich, w dalszym rozwoju kontynentu - wyjaśnia Jan Olbrycht, eurodeputowany. U nas nawet nie trzeba wiele zmieniać w tej dziedzinie, bo dominująca rola miast w regionach czy bez nich w Polsce zawsze była. Konieczne natomiast jest stworzenie sprzyjających miastom przepisów, które uproszczą procesy inwestycyjne, ułatwią finansowanie zadań infrastrukturalnych, zwiększą szansę na pozyskanie partnerów z kapitałem.

Krajowa polityka miejska

Naszym celem jest prowadzenie takiej polityki, w której Polska będzie posiadała nowoczesną krajową politykę miejską. Ostatnio stworzyliśmy ramy prawne dla systemu zarządzania rozwojem Polski. Ten dokument ma funkcjonować od przyszłego roku - zapowiada minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Mówimy o dokumencie długofalowym, w którym bardzo mocno ujęty jest wymiar miejski jako obszar szczególnie dynamicznego rozwoju. Istotne, że jest to strategia ponadsektorowa. Dziś zmorą procesu zarządzania krajem jest istnienie ponad trzystu strategii sektorowych. Brakuje nam jednorodnej strategii publicznej, nadrzędnej nad tymi pozostałymi. Warto te deklaracje skonfrontować z planowanymi wydatkami samorządów.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Finansów z regionalnych izb obrachunkowych, dotyczących wysokości kwot zaplanowanych w projektach budżetów, samorządy w 2009 r. planują wyższe wydatki. Szacuje się, że wydatki jednostek samorządów na inwestycje miejskie wyniosą w tym roku od 55 do 60 miliardów złotych, a pula ta zostanie wzbogacona wsparciem unijnym. W każdej jednostce samorządu terytorialnego inwestuje się zgodnie z przyjętym harmonogramem wynikającym z dokumentów przyjętych przez rady miejskie. Są to przede wszystkim Wieloletni Plan Inwestycyjny, Strategie rozwoju miasta i oczywiście budżet miasta na dany rok.

WPI nie jest programem inwestycyjnym w rozumieniu przepisów Ustawy o finansach publicznych. Jest średniookresowym dokumentem planistycznym, porządkującym zamierzenia inwestycyjne miasta - stanowi program gospodarczy, ułatwiający podejmowanie optymalnych decyzji w zarządzaniu finansami i projektami inwestycyjnymi, szczególnie w kontekście spełnienia wymogów UE - wyjaśniają pracownicy Ministerstwa Finansów. Dokument jest corocznie aktualizowany, co powoduje, że jest przesuwany o kolejny rok.

Polityka inwestycyjna samorządu to wynik kompromisu pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców a możliwościami finansowymi miasta. W co samorządy inwestują? Ponad połowa inwestycji wojewódzkich i powiatowych, a także ponad dwie trzecie wszystkich inwestycji gminnych to wydatki na szeroko rozumianą infrastrukturę techniczną.
Przeczytaj także: Rosną nakłady inwestycyjne Rosną nakłady inwestycyjne

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: