eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów II kw. 2009

Rynek pracy specjalistów II kw. 2009

2009-07-28 01:20

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2009


Największy procentowy spadek dotyczył ofert dla tłumaczy - zamieszczono ich o ponad połowę mniej niż przed kwartałem. Może to wynikać z chęci optymalizacji kosztów przez pracodawców, którzy tego typu usługi mogą zlecać na zewnątrz, na zasadzie outsourcingu.

REGIONY: Zagranica już nie kusi

fot. mat. prasowe

Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według województw

Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według województw





Raport podaje, że w II kwartale 2009 roku Mazowsze nadal było regionem, w którym najłatwiej było znaleźć pracę, choć jako jedyne województwo odnotowało ono nieznaczny procentowy spadek liczby ofert (o 2%). Czołówka regionów, które oferują najwięcej miejsc pracy, pozostała właściwie bez zmian. W II kwartale województwo śląskie nieznacznie wyprzedziło dolnośląskie, a czwarte i piąte miejsce – bez zmian – należały do wielkopolskiego i małopolskiego.

W analizowanym okresie więcej powodów do zadowolenia, niż w I kwartale, mieli mieszkańcy warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Każde z nich odnotowało średnio 13% więcej propozycji zatrudnienia. Można przypuszczać, że wzrost w tych właśnie regionach jest wynikiem większego popytu na pracę sezonową.

Coraz mniej do zaoferowania mają natomiast pracodawcy zagraniczni. W II kwartale zamieścili oni o ¼ mniej ogłoszeń niż kwartał wcześniej, co ewidentnie jest oznaką kryzysu w gospodarkach zachodnich.

POZIOMY STANOWISK: Praktykanci w cenie

fot. mat. prasowe

Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według poziomu stanowiska

Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według poziomu stanowiska

Specjalista był nadal najbardziej pożądanym pracownikiem w analizowanym okresie. Podobnie jak kwartał wcześniej, oferty pracy dla osób na tym stanowisku stanowiły prawie 80% wszystkich propozycji zamieszczonych w Pracuj.pl.

Drugą najbardziej poszukiwaną grupą byli kierownicy, którzy mieli do wyboru blisko 4,5 tys. ogłoszeń. Najmniej ofert i zarazem największy spadek procentowy odnotowano w przypadku propozycji pracy dla osób na stanowisko dyrektora i prezesa.

W II kwartale, częściej niż w poprzednim, pracodawcy poszukiwali praktykantów i stażystów. Propozycji dla tych osób było aż o ¼ więcej. Jest to efekt trwających w tym okresie rekrutacji na praktyki wakacyjne.

Komentarz Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Drugi kwartał tego roku przyniósł stabilizację na rynku pracy. Po bardzo burzliwej końcówce 2008 roku, kiedy pracodawcy właściwie z dnia na dzień wstrzymali procesy rekrutacyjne, pierwszy i drugi kwartał 2009 były zdecydowanie lepsze. Co prawda ogólna liczba ofert pracy w czerwcu była mniejsza o prawie 5 tysięcy niż w październiku zeszłego roku, kiedy informacje o kryzysie dopiero zaczęły docierać do Polski, ale całkowita liczba ofert w II kwartale tego roku była wyższa od tej w IV kwartale 2008. Z pewnością obecnie nie możemy mówić o zjawisku „rynku pracownika”, ale ta stabilizacja to dobry sygnał dla osób poszukujących pracy.

Powody do zadowolenia mogą mieć szczególnie osoby szukające pracy w branży finansowej, którą w ostatnich miesiącach porównywano do tonącego okrętu. Polska gospodarka odczuwa oczywiście skutki globalnej dekoniunktury, ale w zdecydowanie łagodniejszy sposób. Ma to też odzwierciedlenie w sytuacji polskiego rynku finansowego, który mimo globalnej zapaści radzi sobie nieźle i próbuje się nadal rozwijać.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: