eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 29/2009 (13-19.07.2009)

Tydzień 29/2009 (13-19.07.2009)

2009-07-18 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 28/2009 (06-12.07.2009)

  • Według ministerstwa gospodarki w drugim kwartale niemiecka gospodarka przestała się kurczyć. W maju o ponad 4% m/m wzrosły zamówienia dla niemieckich przedsiębiorstw, a produkcja przemysłowa wzrosła o 5% m/m.
  • Szwecja, Litwa i Łotwa postanowiły zbudować nową, kablową linię energetyczną po dnie Bałtyku do 2016 roku. Będzie miała długość 350 km i będzie ona zdolna do przesyłu energii elektrycznej o mocy do 1000MW.
  • W I półroczu o ok. 1/3 spadła produkcja przemysłowa na Ukrainie (licząc r/r). Niebezpieczna sytuacja jest na zachodzie Ukrainy, w obwodach wołyńskim i zakarpackim, gdzie produkcja przemysłowa spadła o około 57%.
  • Dmitrij Miedwiediew. Według prognoz Banku Światowego PKB Rosji spadnie w 2009 r. o 7,9%, a w Niemczech 6%. W pierwszym kwartale 2009 roku eksport z Niemiec do Rosji spadł o 30% (Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Rosji z wymianą o wartości 62,5 mld USD).
  • Powołano firmę Desertec, w której czołową rolę odgrywać będą tacy niemieccy potentaci jak E.ON i RWE, firmy inżynieryjne - m.in. ABB i Siemens oraz takie instytucje finansowe jak Deutsche Bank i Munich Re. Politycznie projekt ten wspierają kanclerz Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, a także Liga Arabska. Jego celem jest budowa na Saharze elektrowni słonecznych o mocy równej 15% europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Do 2050 roku koszt inwestycji wyniesie ok. 400 mld euro.
  • Według Eurostat-u ceny konsumpcyjne w strefie euro w czerwcu 2009 spadły o 0,1% r/r.
  • Według prognoz w całym 2009 roku gospodarka Hiszpanii skurczy się o 3,6%, a w 2010 PKB wyniesie – 0,6%. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w kwietniu wynosiła 18,1% i była najwyższa w całej UE.
  • W pierwszym półroczu 2009 roku PKB Rosji spadł o 10,1% r/r. Zdaniem analityków rosyjska gospodarka ma wystarczający potencjał, by przełamać negatywne tendencje. Już w czerwcu indeks produkcji przemysłowej, przy pominięciu czynnika sezonowego i kalendarzowego był dodatni (w czerwcu nawet 0,8% m/m) i przewiduje się, że drugim półroczu oczekiwany jest spadek PKB między 8-8,5%.
  • Produkcja przemysłowa w Czechach zmniejszyła się w maju 2009 o 22% r/r i spadła o 2,1% m/m. Wartość nowych kontraktów zmniejszyła się o 27,8%, liczba osób zatrudnionych w przemyśle w ciągu roku skurczyła się o 12,5%.
  • W Ankarze została podpisana umowa w sprawie budowy rurociągu Nabucco. Ma on transportować gaz z regionu kaspijskiego do Europy z pominięciem Rosji. Umową podpisały Turcja i cztery kraje Unii Europejskiej - Austria, Węgry, Rumunia i Bułgaria. Planowana długość rurociągu to 3,1 tys. km i zdolność transportowa ok. 30 mld m³ gazu rocznie. Koszt ok. 9 mld euro. Powinien on zostać oddany do eksploatacji w 2014 roku. Problemem jest zapewnienie dostaw gazu do tego gazociągu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SAHARA – MIEJSCEM PIERWSZEGO PROJEKTU ENERGETYCZNEGO RANGI ŚWIATOWEJ

Pomysł nie jest nowy i już od dłuższego czasu mówiło się o nim, jako o projekcie przyszłościowym. Obecnie uznano, że jest on także projektem realnym i coraz bardziej realizowalnym, dlatego ostatnio podjęto działania początkujące jego realizację. Zrobiono to teraz, gdy kryzys uderzył w światową gospodarkę, a coraz szersze obszary świata doświadczają skutków zmian klimatycznych. Przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy i przekracza swoim rozmachem dotychczasowe projekty w dziedzinie energetyki. Na jego realizację do 2050 roku ma zostać przeznaczonych ok. 400 mld euro. W wyniku mają powstać elektrownie słoneczne na Saharze w Maroku, Tunezji i Egipcie na powierzchni ok. 6 tys. km² (tzn. 2% pow. Polski!). Według założeń prąd z tych słonecznych elektrowni (które mają rozprzestrzenić się na całą zachodnią Afrykę i Bliski Wschód) miałby mieć wielkość równą 15% zapotrzebowania Europy na energię elektryczną. Mówi się, że ten region Afryki stanąłby przed nową szansą rozwojową, bo pozwoliłoby to np. na masowe odsalanie morskiej wody, co jest dziś podstawową barierą w jego rozwoju.

W celu realizacji tego projektu powołano firmę Desertec. W pierwszym etapie ma ona dokonać analizy techniczno-ekonomicznej przedsięwzięcia wraz z koncepcją przesyłu energii kablami pod Morzem Śródziemnym do europejskiej sieci.

W tym przedsięwzięciu bierze udział 12 europejskich korporacji. Aktywnie zaangażowali się w ten projekt tacy niemieccy potentaci jak E.ON i RWE, firmy inżynieryjne - m.in. ABB i Siemens oraz takie instytucje finansowe jak Deutsche Bank i Munich Re.

Według ekspertów obecna technologia ogniw słonecznych nie pozwala jeszcze na uzasadnioną ekonomicznie realizację tego projektu, jednak obserwowany postęp w badaniach w tym zakresie daje podstawy do optymizmu. Dużym wsparciem dla tego projektu będzie jego wsparcie z pieniędzy unijnych (w planach unijnych jest osiągnięcie poziomu produkcji ok. 20% ze źródeł odnawialnych do 2020 roku). Przedsięwzięcie to jest wielkim wyzwaniem technologicznym, ale też ryzykownym projektem z punktu widzenia ekonomicznego. Już dziś wywołuje ono duże dyskusje w samych Niemczech, których rząd i czołowe firmy energetyczne mocno zaangażowały się w jego realizację. Krytycy uważają, że są to olbrzymie środki, a europejska sieć energetyczna wymaga modernizacji i zmian strukturalnych, a przede wszystkim we wzbogacenie jej o małe, lokalne elektrownie oparte o energię odnawialną.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: