eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Bezpieczna cesja domen

Bezpieczna cesja domen

2009-07-13 13:59

Przeczytaj także: Domena firmowa: dane abonenta powinny być aktualne


Warto poświęcić czas

Czasem formalności związane z przeprowadzeniem cesji domen wydają się klientom zbędne. Należy wziąć jednak pod uwagę, że mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa usługom należącym do nich. Chronią przed kradzieżą, przejęciem domen przez niepowołane osoby. Bez takiego zabezpieczenia każdy, kto posiada dostęp do panelu do zarządzania usługami, może dokonać cesji. Dlatego zmiana Abonenta domeny musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona. Domena stanowi takie samo dobro firmy jak nieruchomość czy samochód. Transakcje związane z ich zakupem, zabezpieczone są umowami potwierdzonymi odpowiednimi dokumentami i dokonywane są w obecności notariusza. Zabezpiecza to własność firmy. Domena to dobro kluczowe dla wielu przedsiębiorstw, dlatego także należy chronić ją w szczególny sposób.

Jak to robią najwięksi

W Polsce "papierowa cesja" przeprowadzana jest przez głównego operatora domeny .pl, czyli NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa), a także największych rejestratorów. Przykładowo, w serwisie nazwa.pl do wykonanie cesji niezbędne jest dostarczenie dokumentów potwierdzających dane obu stron transakcji, tj.: w przypadku firm - wyciąg z KRS, umowa spółki cywilnej lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, oraz zaświadczenie o nadaniu numeru REGON; w przypadku osób fizycznych - ksero dowodu osobistego z widoczną stroną zawierającą nazwisko, PESEL, serię i numer dokumentu oraz adres zameldowania lub wylegitymowanie się w Biurze Obsługi Klienta rejestratora.

Dane Abonenta nadesłane w ramach czynności związanych z cesją zestawiane są przez usługodawcę z tymi, które zostały podane w trakcie rejestracji usługi oraz zamieszczone w bazie WHOIS. Cesja może dojść do skutku tylko, kiedy są całkowicie zgodne. W innym wypadku, akcja zostaje zablokowana. Jest to gwarancja, że cesji nie może przeprowadzić osoba trzecia, bez wiedzy obecnego Abonenta. Głównym celem przeprowadzania w pełni sformalizowanej cesji, jest zapobieganie przestępstwom domenowym, które są coraz częstszym zjawiskiem.

Niektórzy rejestratorzy (np. home.pl) do przeprowadzenia cesji wymagają jedynie, aby wniosek opatrzony był podpisem przedstawiciela firmy oraz jej pieczątką. Zdarza się, że usługodawca umożliwia wydanie dyspozycji o zmianie Abonenta poprzez wypełnienie wniosku na stronie. Nie jest koniecznym przesłanie dokumentów weryfikujących w stu procentach, czy jedną ze stron jest obecny Abonent domeny. Wskutek tego wzrasta prawdopodobieństwo utraty domeny przez przedsiębiorstwo. Warto więc przed wyborem rejestratora zwrócić uwagę, czy firmowe usługi będą chronione przez odpowiednie procedury.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: