eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Bezpieczna cesja domen

Bezpieczna cesja domen

2009-07-13 13:59

Posiadanie firmowej strony WWW jest tanią i skuteczną formą promocji. Nieodzownym, a wręcz kluczowym elementem serwisu WWW, jest domena internetowa. Niejednokrotnie determinuje ona sukces firmy w Sieci. Coraz częściej można spotkać się z sytuacjami, kiedy dochodzi do przejęcia adresu internetowego przez osoby trzecie. W celu uchronienia firmy przez utratą usługi warto zwrócić uwagę, w jaki sposób rejestrator przeprowadza cesję domen.

Przeczytaj także: Domena firmowa: dane abonenta powinny być aktualne

Cesja, co to takiego?

Cesją nazywana jest zmiana Abonenta usługi, czyli podmiotu, który dysponuje prawami do domeny w danym okresie abonamentowym. Przeprowadzana jest najczęściej w przypadku zmian wewnątrz firmy (np. zmiana formy prawnej), zakupu przedsiębiorstwa lub zakupu domeny od dotychczasowego właściciela. Cesja jest również konieczna, kiedy Abonent zmienia status z osoby fizycznej na firmę w trakcie transakcji. Niestety, coraz częstsze są przypadki, w których cesja przeprowadzana jest bez wiedzy Abonenta. Najczęściej domeny przechwytywane są w celach niekorzystnych dla firmy, np. z zamiarem zamieszczenia pod nimi serwisów o konkurencyjnych treściach lub odsprzedania osobom trzecim.

Odpowiednie zabezpieczenia

Dbałość o bezpieczeństwo domeny leży zarówno po stronie przedsiębiorstwa, jak i usługodawcy. Wybierając rejestratora, firma powinna zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób zabezpiecza on usługi podczas przeprowadzania cesji. Najistotniejszą kwestią jest, czy usługodawca przykłada odpowiednią uwagę do sprawdzenia poprawności wszystkich dokumentów potwierdzających dane obu stron transakcji, tj. dotychczasowego oraz nowego Abonenta. Aspekt ten ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo domeny.

W pełni sformalizowana, tzw. "papierowa cesja", poprzez uniemożliwienie osobom trzecim przeprowadzenia cesji, zmniejsza ryzyko utraty usługi niemal całkowicie. Wymóg, który zobowiązuje obie strony transakcji do przedstawienia dokumentów identyfikacyjnych, sygnowanych podpisami, jest gwarancją odpowiedniego sprawdzenia danych. Jeżeli dane w dostarczonych dokumentach różniłyby się od widniejących w systemie, cesja zostałaby zablokowana przed rejestratora. Dzięki temu niemożliwe jest przejęcie domeny przez osoby trzecie. Zdarza się, że rejestrator nie dba o bezpieczeństwo usług wykupionych przez swoich klientów, np. nie wymaga przesłania dokumentów podczas przeprowadzania cesji. Warto wtedy zastanowić się nad zmianą usługodawcy, gdyż tylko "papierowa cesja" uniemożliwia przeprowadzenie zmiany Abonenta przez osoby, które nie są do tego uprawnione.

Cesja a rejestrator

Rejestrator dbający o bezpieczeństwo domen, m.in. o odpowiednie zabezpieczenie cesji, potwierdza swoimi działaniami wysoką jakoś świadczonych usług. Nie dopełnienie wszystkich formalności ze strony usługodawcy świadczy o braku profesjonalizmu, a także naraża Abonenta na utratę usługi oraz związane z tym straty finansowe i wizerunkowe. W celu odzyskania domeny przedsiębiorstwo może zdecydować się na odkupienie jej lub postępowanie sądowe. Jednak obie drogi wiążą się z wysokim nakładem pieniędzy oraz czasu. Przedsiębiorstwo oczywiście może się zdecydować na promocję zupełnie nowej domeny, jednak sytuacja jest analogiczna. Działania brandingowe, które przedsiębiorstwo musiałoby podjąć w celu wypromowania nowego adresu, są również kosztowne oraz czasochłonne. Dlatego najkorzystniej jest upewnić się, że tego typu sytuacje nie będą miały możliwości zaistnieć.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: