eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 6/2004 (02-08.02.2004)

Tydzień 6/2004 (02-08.02.2004)

2004-02-09 17:18

  • Według PricewaterhouseCoopers po okresie stagnacji (0,3% wzrostu PKB w 2003 roku), w tym roku strefa euro powinna osiągnąć wzrost gospodarczy na poziomie 1,75%, a w 2005 roku wzrost rzędu 2,25%.
  • Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych i podstawowa stopa refinansowa pozostaje na poziomie 2,0%, stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym wynosi 3,0%, a stopa oprocentowania depozytów - 1,0%.
  • W styczniu liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła do ok. 4,6 mln osób.
  • W państwach europejskich (tzn. głównie Norwegii i Wielkiej Brytanii) wydobycie ropy spadło w ubiegłym roku o 5%, do 301 mln ton, a rezerwy tych państw szacowane są na ok. 3mld ton, czyli mniej niż 2% zasobów światowych.
  • Według PricewaterhouseCoopers Niemcy uzyskały w 2003 roku wzrost gospodarczy w wysokości 1,5% a w 2005 roku nawet 2.0%. W 2003 roku niemieckie PKB zmniejszyło się o 0,1%).
  • Według PricewaterhouseCoopers w 2004 roku Wielka Brytania uzyska wzrost gospodarczy rzędu 2,75%PKB a Hiszpania -3%. W przypadku Wielkiej Brytanii do tego wzrostu przyczyniły się duże wydatki budżetowe, rosnący deficyt budżetowy (w latach 2003 i 2004 szacowany jest na 3,5% PKB).
  • Produkt Krajowy Brutto Rosji wzrósł w 2003 roku o 7,3% r/r, a w roku 2004 przewiduje się wzrost PKB w wysokości 5,2%-5,5%.
  • Program Galileo (konkurencyjny wobec amerykańskiego GPS) stworzy w Europie ok. 100tys. stanowisk pracy dla ludzi o wysokich kwalifikacjach. Rozpoczęła się rywalizacja, kto otrzyma koncesję na ten system. Ubiegają się o nią konsorcja Eutelsat (Hispasat, LogicaCMG, AENA), Inavsat (Inmarsat Ventures, EADS Space, Thales) oraz konsorcjum spółek Vinci Concessions, Alcatel Participations i Finmeccanica.
  • W przetargu czeskiego ministerstwa obrony na leasing samolotów wielozadaniowych zwyciężył Jas-39 Gripen produkowany przez SAAB i BAE. Amerykańska oferta uzyskała najgorszą ocenę od czeskiego resortu obrony (na F-16 i F-18).
  • Komisja Europejska opracowuje projekt tzw. perspektyw finansowych (ramowego budżetu) Unii na lata 2007-2013. Rozważa też, czy nie wrócić do idei wprowadzenia podatku europejskiego. Podobno miałby on być sprawiedliwszym sposobem finansowania wspólnych wydatków.
  • Według szacunków Komisji Europejskiej "15" państw członkowskich UE zapłaci w tym roku "na czysto" 10 nowym członkom Unii tylko 3,5mld euro. Ponad połowa tej kwoty trafi do Polski.
  • Według Eurostat stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w grudniu 2003 roku 8,8% i była na poziomie listopadowej (Hiszpania 11,2%, Francja 9,5%, Niemcy 9,2%, Finlandia 9,0%). Najniższy poziom inflacji ma Luksemburg 3,9%. W państwach unijnej "15" wyniosła w grudniu 8,0%, czyli tak jak w listopadzie.
  • Kolejna korekta wzrostu gospodarczego w Rosji. Rosyjskie PKB w 2003 roku wzrosło o 7%!
  • Przewiduje się, że Komisja Europejska nałoży na Microsoft grzywnę za nadużywanie dominującej pozycji rynkowej w wysokości 100mln euro.
  • Ukraina potwierdziła wykorzystanie rurociągu Odessa-Brody do transportu kaspijskiej ropy.
  • Według Kremla rubel będzie walutą w pełni wymienną już w 2007 roku.
  • W 2003 roku inflacja w Rosji wyniosła 12%. Na obecny rok przewiduje się jej zmniejszenie poniżej 10%. W styczniu ceny detaliczne wzrosły o 1,8% m/m, znacznie niżej, niż przewidywano.
  • W 2003 roku deficyt budżetowy Węgier osiągnął poziom 5,6% PKB. Według planów tegoroczny deficyt ma wynieść 4,8% PKB. Jednak styczniowa dziura budżetowa przekroczyła 1mld USD i była równa deficytowi planowanemu na cały pierwszy kwartał.
  • Rezerwy złota i walut banku centralnego Rosji osiągnęły rekordową wartość 84mld USD. W całym 2003 roku wzrosły o 29mld USD.
  • Nie powstanie jeden z największych na świecie koncernów naftowych. Podpisane porozumienie pomiędzy rosyjskimi koncernami naftowymi Jukos i Sibnieft unieważnia podpisaną wcześniej umowę o fuzji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TRWAJĄ ROZMOWY UNIA-ROSJA NA TEMAT OBJĘCIA KRAJÓW "10" UMOWĄ PCA

Unia Europejska jest dziś znaczącym partnerem gospodarczym Rosji. Obecnie ok. 35% rosyjskiego eksportu jest kierowane do krajów "15", a po przyjęciu do Wspólnoty krajów "10", prawie 50% rosyjskiego eksportu będzie dostarczane do krajów unijnych. Polska jest żywotnie zainteresowana dalszym rozwojem wymiany gospodarczej z Rosją. Według GUS za 11 miesięcy 2003 roku:
  • polski eksport do Rosji po 11 miesiącach 2003 roku wzrósł o 11.1% r/r i wyniósł 1mld 356,2mln USD, a dominują w nim takie towary jak: papier i wyroby papierowe, środki higieniczne, mięso wieprzowe, kosmetyki i leki.
  • nasz import z Rosji wzrósł o 19,3% i wyniósł 4mld 760,4mln USD. W imporcie z Rosji tradycyjnie dominują surowce takie jak ropa naftowa, gaz i aluminium. Ten import znacznie wzrósł w omawianym okresie (ropy o 16,5% r/r, gazu o 36,8% r/r, aluminium o 60% r/r).

Ostatnio rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli Rosji i Unii na ten temat objęcia 10 nowych krajów unijnych dotychczasową umową o partnerstwie i współpracy z Unią (PCA). Rosja sformułowała 14 problemów od rozwiązania, których uzależnia wyrażenie na to zgody. Ta lista dotyczy spraw tak handlowych, jak i politycznych. Rosja żąda ustępstw gospodarczych ze strony Brukseli, żąda też dyskusji na kilka tematów politycznych.

Ze spraw gospodarczych, w których jest szansa dojścia do kompromisowych rozwiązań zasługuje propozycja powiększenia rosyjskiego kontygentu stali eksportowanej do Unii. Wydaje się to realne i kwota rosyjskiego eksportu do poszerzonej Unii będzie prawdopodobnie powiększona o wielkość dotychczasowego eksportu do krajów 10", (chociaż nie jest to dobra wiadomość dla polskich hut, bo stal rosyjska jest tańsza i może konkurować z naszą ofertą).

Inne problemy dotyczą między innymi późniejszego wprowadzenia przez nasze kraje wyższych, unijnych ceł na pewne towary, zniesienia restrykcji w eksporcie energii, wprowadzenia większych kwot importowych na zboża, handlu materiałami rozszczepialnymi, zasad bezcłowego tranzytu towarów do Kalingradu oraz utrzymania mniej restrykcyjnych kontroli fitosanitarnych w stosunku do rosyjskiego eksportu rolnego i będą przedmiotem analiz i dyskusji, chociaż w sprawie obniżki standardów unijnej kontroli żywności odpowiedź Brukseli już teraz jest negatywna.

Nieco większe problemy będą w trakcie dyskusji nad pakietem spraw politycznych. Na negocjacyjny stół powracają takie stare sprawy jak zniesienie wiz do Unii dla Rosjan, (co Bruksela nie odrzuca, chociaż uzależnia od rygorystycznego spełnienia szeregu warunków przez Rosję m.in. lepszej kontroli jej granic, podpisania umów o readmisji itp). Innym trudnym problemem są sprawy związane z rosyjską mniejszością na Łotwie i w Estonii (chodzi o ich w dalszym ciągu nie rozwiązany status prawny i brak pełni praw obywatelskich), a także o przyznanie im tak jak innym obywatelom krajów unijnych dokumentów pozwalających na podróżowanie po Unii bez wiz. Większość tych spraw ma małe szanse rozwiązania w trakcie obecnej rundy negocjacyjnej.

Jak uczy tradycja rozmów w ostatnich latach, negocjatorzy Rosji i Unii prawdopodobnie wypracują kompromis.Obie strony nie są zainteresowane napięciami, które zmniejszyłyby poziom wzajemnego zaufania budowany konsekwentnie od kilku już lat.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: