eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Spada sprzedaż energii cieplnej

Spada sprzedaż energii cieplnej

2009-05-18 13:23

Przeczytaj także: Orlen zbuduje w Płocku elektrociepłownię gazowo-parową


Przedsiębiorstwa, których taryfy są poniżej ceny referencyjnej, miałyby uproszczone procedury wprowadzania nowych taryf. Wiązałoby się to głównie ze sprawdzeniem, czy jest ona niższa od ceny referencyjnej i mogłyby kształtować swoje ceny w zależności od sytuacji rynkowej. Te firmy, których taryfy byłyby powyżej tego poziomu, miałyby zatwierdzane ceny w sposób dotychczasowy - wyjaśnia Karol Kraszewski, dyrektor regionalny Polski północnej Fortum Power and Heat Polska.

Cena referencyjna jest medianą cen aktualnie obowiązujących, miałaby być korygowana jedynie o poziom inflacji i ceny paliw. Nowy system daje większą swobodę przedsiębiorstwom, które mają lepsze wyniki dzięki inwestycjom i sprawnemu zarządzaniu. W przypadku wprowadzenia modelu referencyjnego przedsiębiorstwa będą miały bodziec do dalszego obniżania kosztów i podejmowania działań inwestycyjnych. Te, których ceny kształtują się powyżej tego poziomu, aby odnosić podobne korzyści, będą musiały być sprawnie zarządzane i pracować nad obniżeniem ceny - dodaje Kraszewski.

Zgoda na zmianę regulacji

Potrzebę zmian regulacji branży ciepłowniczej dostrzega, przynajmniej częściowo, także Urząd Regulacji Energetyki. Nie mogę się w pełni zgodzić z twierdzeniem, że regulacja kosztowa utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorstw ciepłowniczych. Niezależnie bowiem od modelu regulacji, przedsiębiorstwa będą przecież musiały opracowywać swoje taryfy lub cenniki, po których będą oferować ciepło odbiorcom - przekonuje Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Nie ulega wątpliwości, że regulacja kosztowa, jako model oparty na administracyjnym wymuszeniu poprawy efektywności funkcjonowania monopolu naturalnego, jest mniej efektywnym sposobem regulacji niż np. regulacja bodźcowa, oparta na zachętach do redukcji kosztów i poprawy wskaźników ekonomicznych.

Wydaje się, że w odniesieniu do ciepłownictwa dotychczasowe regulacje, czyli model kosztowy, w sporej mierze spełniły swoje zadanie, choćby w zakresie ewidencji kosztów i przychodów z działalności ciepłowniczej - twierdzi Swora. Od kilku miesięcy trwają dyskusje przedstawicieli branży ciepłowniczej i URE, przy współudziale przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki oraz ekspertów zewnętrznych, w sprawie rozwiązań, które stanowiłyby lepszy substytut sił rynkowych, w obszarze, w którym konkurencja z natury rzeczy (monopol naturalny) nie istnieje. Chodzi nam o takie regulacje, które dostarczałyby firmom bodźców do efektywnego działania i inwestowania, w celu m.in. zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła, ale równocześnie gwarantowały poszanowanie interesów odbiorców ciepła, a więc przede wszystkim ciepło po uczciwych cenach - wyjaśnia prezes Swora.

Zaznacza przy tym, że problem nie jest łatwy z uwagi na specyfikę branży, cechującej się mnogością i różnorodnością regulowanych podmiotów, gdzie trudno o proste porównywanie jednych przedsiębiorstw z innymi, gdyż każde z nich funkcjonuje na lokalnym rynku ciepła danej miejscowości, rynku o indywidualnych uwarunkowaniach technicznych i ekonomicznych. Jacek Szymczak ocenia, że jeszcze w bieżącym roku uda się wypracować nowy model i przełożyć go na zapisy prawa, tak by w roku następnym mógł zacząć funkcjonować.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: