eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Ścieżka kariery: jak osiągnąć sukces?

Ścieżka kariery: jak osiągnąć sukces?

2009-04-10 13:11

Przeczytaj także: Kariera zawodowa: jak otworzyć nowy rozdział?


Przerwij teraz na chwilę lekturę i zadaj sobie trzy poniższe pytania, których celem jest pomoc w całkowitym zburzeniu tego mitu.
  1. Dlaczego wiara, że powinieneś rozwijać swoje najsłabsze strony, jest dla ciebie korzystna?
  2. Co straciłbyś, gdybyś przestał w to wierzyć?
  3. Co mógłbyś zyskać, gdybyś uwierzył, że najwięcej skorzystasz, rozwijając swoje silne strony?
Jeśli masz problem ze sformułowaniem konkretnej odpowiedzi, oto kilka podpowiedzi (autentycznych odpowiedzi badanych ludzi):
  1. Dlaczego wiara, że powinieneś rozwijać swoje najsłabsze strony, jest dla ciebie korzystna?
    Moje słabe strony mogą przynosić szkodę tak mnie, jak i mojemu otoczeniu moim klientom, współpracownikom, szefowi, przyjaciołom, a nawet rodzinie. Jeśli poprawię te najsłabsze aspekty, to będę czuł się bardziej wszechstronny i mniej bezbronny. Praca nad poprawą moich słabych stron daje mi poczucie, ze jestem osobą odpowiedzialną. Gdy startuję z niskiego pułapu, wtedy szybciej można dostrzec postępy.
    Wydaje mi się, że poprawa moich słabych stron jest po prostu konieczna ta myśl daje mi motywację do działania. Jest to zgodne z tym, czego zawsze mnie uczono. Wierząc w to, muszę się dostosowywać. Zachęca mnie to do robienia tego, co mówią mi wszyscy wokół.
  2. Co straciłbyś, gdybyś przestał w to wierzyć? Chcę, aby ludzie akceptowali mnie. Jeśli zaprzestanę pracować nad swoimi słabymi stronami, to mogę stracić ich aprobatę. Zawsze byłem dumny ze swojej etyki pracy. Należę do tych ludzi, którzy nigdy nie są zadowoleni z osiągniętych rezultatów i chcą osiągać jeszcze więcej. Musiałbym z tego zrezygnować. Kieruję innymi ludźmi. Dotychczas podejście naprawiamy najsłabsze strony okazywało się skuteczne. Analizując pracę innych, wyszukiwałem te obszary, w których szło im najgorzej i wspólnie opracowywaliśmy plan naprawczy. Koncentracja na największych zaletach wydaje się być podejściem o wiele bardziej czasochłonnym.
  3. Co mógłbyś zyskać, gdybyś uwierzył, że najwięcej skorzystasz, rozwijając swoje silne strony?
    Mógłbym postawić sobie wyżej poprzeczkę w tych obszarach mojej pracy, które sprawiają mi przyjemność. Byłbym w stanie w pełni wykorzystywać swoją naturalną dociekliwość.
    Osiągałbym więcej i szybciej to, co chcę osiągnąć, a nie stopniowo. Mógłbym zostać prawdziwym ekspertem w jednej lub dwóch dziedzinach.
    Byłbym na bieżąco z nowymi odkryciami i trendami w kilku obszarach mojej pracy. Zacząłbym być postrzegany jako osoba pomysłowa i innowacyjna.
Jak ci się wydaje czy dla ciebie korzyści (odpowiedź 3) przeważają nad stratami (odpowiedź 2)? Jeśli chcesz rozwijać swoje zdolności i czerpać z tego przyjemność, to zmiana sposobu myślenia (rozwijam siłę, a nie niweluję słabości) jest nieunikniona.

fot. mat. prasowe






Wskazówki jak odkryć swoje silne strony i jak je wpleść w codzienne obowiązki znajdziesz w książce ,,Wykorzystaj swoje silne strony" Marcusa Buckinghama (Wydawnictwo MT Biznes, 2008). Książkę znajdziesz w księgarni www.mtbiznes.pl, wpisując w pole wyszukiwarki tytuł.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: