eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Spalarnie odpadów mają przyszłość

Spalarnie odpadów mają przyszłość

2009-03-30 14:19

Przeczytaj także: Odpady komunalne w 2007 r.


Najczystsze kominy

Jak ocenia Henryk Skowron, odbiór społeczny tego typu instalacji jest bardzo istotnym czynnikiem, który musi być brany pod uwagę przy opracowaniu projektu. Jego zdaniem, kontrowersje wynikają w dużej mierze z niewiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań stosowanych w takich obiektach.

- Jest oczywiście niedobrze, kiedy takie projekty przygotowywane są bez udziału społeczeństwa. Ale jest jeszcze gorzej, kiedy włodarze miast, ulegając niekiedy demagogicznym hasłom o "zagrożeniu" lub też pozostając pod presją populistycznych polityków, ustępują i chowają projekt do szuflady lub wybierają lokalizację daleką od ekologicznie bezpiecznej oraz technicznie i ekonomicznie racjonalnej - mówi Skowron.

W jego ocenie, spalarnia odpadów komunalnych z nowoczesnymi urządzeniami jest dużo bardziej bezpieczna dla człowieka i środowiska niż składowisko odpadów, gdzie zachodzą procesy chemiczne, trudne do zidentyfikowania przez wiele lat po jego zamknięciu. Specjalista przyznaje, że w przeszłości, gdy powstawały pierwsze spalarnie odpadów, wszystko kończyło się w zasadzie na wrzuceniu ich do pieca i wypuszczeniu przez komin nie oczyszczonych lub oczyszczonych tylko w niewielkim stopniu spalin. Obecnie jednak opracowano takie rozwiązania, dzięki którym spalarnie śmieci są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Wszystko za sprawą szeregu instalacji oczyszczania spalin.

- Komin spalarni, który często utożsamiany bywa z zatruwaniem środowiska, jest najczystszym kominem ze wszystkich obiektów energetycznych funkcjonujących w świecie. Wynika to z wyostrzonych norm emisji, a także ze względu na społeczny odbiór tego typu jednostek - twierdzi Skowron.

Jak to się robi w Sztokholmie

Władze Sztokholmu przy zagospodarowywaniu odpadów komunalnych i przemysłowych współpracują z koncernem Fortum. Należąca do Fortum elektrociepłownia Högdalen, w całości korzystająca z odpadów komunalnych i przemysłowych jako paliwa, zaspokaja ok. 14 proc.zapotrzebowania na energię cieplną stolicy. Elektrociepłownia od ponad 30 lat produkuje energię z odpadów. Każdego roku zakład utylizuje około 700 tys. ton śmieci (500 tys. ton komunalnych oraz 200 tys. ton wyselekcjonowanych odpadów przemysłowych), które zostają wykorzystane do produkcji 450 GWh energii elektrycznej i 1700 GWh ciepła.

Zbieraniem odpadów z terenu miasta zajmują się przedsiębiorstwa, które mają popisane umowy na oczyszczanie miasta, jest to pięć firm zapewniających ręczne oczyszczanie miasta, dwie firmy obsługujące kontenery na odpady oraz firma zbierająca odpady za pomocą samochodów wyposażonych w podciśnieniowe i mechaniczne systemy zbierania śmieci.

Odpady komunalne nie są jednorodne - ich segregacja jest konieczna dla dalszego sprawnego działania systemu. Rozpoczyna się ona już w punktach, gdzie ustawione są osobne kontenery na papier, szkło, plastik oraz pozostałe odpady. Po tej wstępnej selekcji podlegają obróbce. Nawet odpady kuchenne są osobno odbierane z restauracji i stołówek, a następnie poddane obróbce.

Odpady są surowcem do produkcji biopaliwa m.in. dla samochodów przedsiębiorstw komunalnych oraz nawozów dla rolnictwa.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: