eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja II 2009

Inflacja II 2009

2009-03-14 00:10

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2009 r. wzrosły o 0,9%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano jednak zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie wzrost cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 1,6%), który podwyższył ten wskaźnik o 0,40 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 1,8%) obniżył wskaźnik o 0,09 pkt proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Inflacja I 2009

Ceny żywności wzrosły w lutym br. o 0,6% (wobec wzrostu o 1,2% w styczniu br.). Najbardziej podrożał cukier (o 3,9%), co było konsekwencją wzrostu cen hurtowych wynikającego z dużego zapotrzebowania krajowego przy niskiej podaży. Nastąpił sezonowy wzrost cen warzyw (o 3,5%) i owoców (o 3,4%). Więcej niż w styczniu br. konsumenci płacili za ryby (o 1,1%) i mięso wołowe (o 1,0%). Niższe niż przed miesiącem były ceny mięsa wieprzowego i masła (po 1,1%). W wyniku licznych promocji na rynku detalicznym, nadal obniżały się ceny artykułów w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne” (o 0,9%). Po znacznym wzroście cen w styczniu br. (o 11,8%), w lutym zanotowano spadek cen drobiu (o 0,6%). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie w tej samej skali jak w poprzednim miesiącu (o 0,3%), głównie w wyniku wyższych cen wód mineralnych lub źródlanych (o 0,9%) oraz herbaty (o 0,4%). Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek podatku akcyzowego wpłynął na dalszy wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,9%) oraz wyrobów tytoniowych (o 0,3%).

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 2,3%, a odzieży o 1,6%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 1,6%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,6%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci) (o 1,6%), co było konsekwencją wprowadzonej od stycznia br. podwyżki opłat za składowanie odpadów. W związku z lokalnie podejmowanymi decyzjami o zmianach stawek opłat, droższe niż w styczniu br. było zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,9%). Podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,3%). W lutym br. wzrosły ceny nośników energii (o 2,9%). Wprowadzane od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną (o 7,8%). Nadal drożała energia cieplna (o 0,7%). Więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%).

Luty br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,5%). Wyższe koszty związane ze świadczeniem usług spowodowały, że więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,9%) oraz lekarskie (o 0,6%). Nadal drożały artykuły farmaceutyczne (o 0,4%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w ub. miesiącu o 3,2%, głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (o 7,1%) związanych z deprecjacją kursu złotego. Więcej niż w ub. miesiącu konsumenci płacili za samochody osobowe (o 0,6%) w związku z kończącą się sprzedażą samochodów z produkcji ubiegłorocznej.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: