eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne krok po kroku

Dotacje unijne krok po kroku

2009-03-11 13:46

W latach 2007-2013, w odróżnieniu do lat poprzednich, unijna pomoc podzielona została między 16 programów regionalnych oraz programy zarządzane z poziomu centralnego. Każde z województw w swojej puli środków zagwarantowało odpowiednią ich część właśnie na wsparcie rozwoju MSP. Natomiast strumieniem wsparcia unijnego dla polskich przedsiębiorców z poziomu centralnego jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG).

Przeczytaj także: Pozyskiwanie funduszy i dotacji unijnych - rady dla przedsiębiorstw

W ramach regionalnych programów operacyjnych potencjalni wnioskodawcy mogą ubiegać się między innymi o wsparcie realizacji inwestycji budowlanych, modernizacji, unowocześnienia składników majątku trwałego, informatyzację, pozyskanie czy odnowienie niezbędnych certyfikatów czy też na udział w targach i wystawach w charakterze wystawcy - zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy mogą natomiast pozyskać środki na rozwój działalności badawczo - rozwojowej, na wdrażanie projektów w zakresie wzornictwa przemysłowego, realizację nowych inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym, stworzenie kompleksowych planów rozwoju eksportu czy stworzenie systemów świadczenia usług drogą elektroniczną i wytworzenie produktów cyfrowych. Przedsiębiorca w ramach PO IG ma możliwość sfinansowania inwestycji, które będą prowadziły do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, obejmujących 3 lub więcej przedsiębiorstw.

Wsparcie, ale w jakim celu?

Proces ubiegania się o dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia z programów operacyjnych przez przedsiębiorcę powinien przebiegać w kilku podstawowych etapach. Pierwszym krokiem w drodze po środki unijne powinno być zdefiniowanie statusu danego przedsiębiorstwa. Precyzyjną definicję mikro, ,małego i średniego przedsiębiorstwa zawarto w ,,Załączniku I Rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu'' (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych). Pomocny w określeniu statusu firmy może być również ,,Kwalifikator MSP'', który znajduje się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).
W drugim, najistotniejszym kroku, przedsiębiorca powinien określić swoją potrzebę, nazwać problem który chce rozwiązać dzięki wsparciu unijnemu oraz wstępnie określić wysokość środków, niezbędnych do zrealizowania tego zamierzenia. Pozwoli to na wybór właściwego programu operacyjnego i dalej osi priorytetowej i działania. Pamiętać jednak należy, iż obok wspomnianych powyżej czynności istotny jest również wybór miejsca realizacji planowanej inwestycji czy przedsięwzięcia. Przykładowo w ramach regionalnych programów operacyjnych wnioskodawcy winni składać aplikacje w odpowiednich instytucjach w regionie, w którym chcą realizować inwestycję. Wyjątkiem są projekty dotyczące udziału w targach i wystawach w charakterze wystawcy: w tym przypadku wnioskodawca powinien złożyć swoją aplikację w regionie, w którym zarejestrowana jest siedziba firmy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: