eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zarządzanie firmą: zapewnienie ciągłości działania

Zarządzanie firmą: zapewnienie ciągłości działania

2009-02-24 13:59

Przeczytaj także: Skuteczne zarządzanie firmą


Ostatnią polityką jest Polityka Planu Ciągłości Działania (P), która jest przypisywana do postępowania z zakłóceniami istotnymi, destrukcyjnymi lecz potencjalnie rzadko występującymi. To właśnie wysoki stopień destrukcyjności uzasadnia rezygnację z Polityki Zapobiegania i stworzenie dla tego zakłócenia Polityki Planu Ciągłości Działania. Polityka ta powinna przedstawiać takie działania, które pozwolą w przypadku wystąpienia zagrożenia na bezproblemową kontynuację co najmniej podstawowej działalności firmy. Ponadto Polityka Planu Ciągłości Działania powinna określać zasady reagowania ad hoc na zdarzenia, których nie udało się przewidzieć w scenariuszach zagrożeń.

Jeśli awaria prądu miałaby charakter poważny np. awaria w elektrowni, awaria przewodów na skutek zjawisk atmosferycznych, to rozsądne byłoby w przypadku tej polityki przeniesienie firmy do innej dzielnicy miasta lub wręcz do innego miasta. Trzeba było by wziąć pod uwagę możliwości i koszty transportowe pracowników, ewentualnie zatrudnienie nowych pracowników w nowym miejscu i zwolnienie starych. To poważny krok, jednak w przypadku dużego zagrożenia mógłby być to krok praktycznie niezbędny.

Aby przygotować rzetelne polityki ciągłości działania, należy zanalizować procesy występujące w firmie: produkcyjne, wspierające i administracyjne. Dla każdego z procesów należy znaleźć elementy kluczowe, których zniszczenie lub awaria miałyby poważne konsekwencje dla całego procesu. Następnie należy zaprojektować i przetestować (testy są bardzo ważne, a zwykle są pomijane) konkretne rozwiązania. Wyniki zapisane w dokumentach i zaaprobowane przez zarząd są gwarancją zapewnienia ciągłości działania (a więc zarabiania pieniędzy) przez firmę.

fot. mat. prasowe




Wiele innych przydatnych informacji na temat zarządzania ryzykiem operacyjnym (na temat m.in. bezpieczeństwa środowiskowego, pracy, informacji i ciągłości działania) znajdziesz w książce „Zarządzanie ryzykiem operacyjnym” pod redakcją Iwony Staniec i Janusza Zawiły-Niedźwieckiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki tytuł.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck Wydawnictwo C.H. Beck

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: