eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Aktorzy z Hollywood przynętą spamerów

Aktorzy z Hollywood przynętą spamerów

2009-02-12 12:31

Aktorzy z Hollywood przynętą spamerów

Lista sławnych osób © fot. mat. prasowe

Laboratorium PandaLabs przeprowadziło analizę nazwisk sławnych ludzi, które w 2008 roku były najczęściej wykorzystywane przez przestępców internetowych. Według danych laboratorium, Brad Pitt i Tom Cruise są najczęściej wykorzystywani przez cyberprzestępców w tworzeniu spamu oraz wiadomości zainfekowanych złośliwym kodem. Wysoko na liście znalazły się również Britney Spears, Angelina Jolie oraz Lindsay Lohan.

Przeczytaj także: Wiadomości spam a gwiazdy Hollywood

Wyniki badania przeprowadzone przez PandaLabs, laboratorium specjalizujące się w analizie i wykrywaniu zagrożeń internetowych, wyraźnie pokazują, iż aktorzy z Hollywood to ulubiona przynęta, którą posługiwali się przestępcy internetowi w 2008 roku. Szczególnie upodobali sobie dwóch aktorów: Brada Pitta (12,50%) oraz Toma Cruise’a (12,57%). Ci znani aktorzy pojawiali się w prawie jednej czwartej wszystkich wiadomości wykorzystujących nazwiska sławnych ludzi.

Cyberprzestępcy wykorzystują do rozsyłania spamu równie chętnie nazwiska aktorek. Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się: Angelina Jolie (11,62%), Lindsay Lohan (10,15%) i Jessica Alba (9,52%), które zajęły odpowiednio czwarte, piąte i siódme miejsce. Jennifer Aniston z wynikiem 5,14% uplasowała się na miejscu dziesiątym.

fot. mat. prasowe

Lista sławnych osób

Lista sławnych osób

Na liście znaleźli się również piosenkarze, zarówno ci uznani, jak i dopiero rozpoczynający karierę. Britney Spears zajęła trzecie miejsce (12,01%), a uczestnicy programu American Idol (amerykańskie reality show) szóste, co stanowiło 9,52% wszystkich wiadomości związanych ze sławnymi ludźmi.

Miejsce ósme należało do weteranki programów telewizyjnych - Oprah Winfrey (8,08%), a zaraz po niej w rankingu znalazła się Paris Hilton (6,64%).

Christina Aguilera, Barack Obama, Lewis Hamilton, Tiger Woods, Rihanna, Shakira, Madonna, Scarlett Johansson i Fidel Castro to niektóre z pozostałych nazwisk sławnych ludzi, które przestępcy internetowi wykorzystali jako przynętę do rozsyłania niebezpiecznych kodów.

Kuszenie użytkownika

“Cyberprzestępcy dokładnie wiedzą jakich informacji najczęściej szukają użytkownicy internetu. Nic więc dziwnego, iż wykorzystują je do rozsyłania niechcianych wiadomości. Mają bowiem nadzieję, że sławne nazwisko zachęci użytkowników do otwarcia wiadomości, aktywacji linka czy uruchomienia załącznika. To znane od lat działania socjotechniczne” - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security. „Użytkownicy, którzy połkną przynętę, niechybnie zainfekują swój komputer złośliwym kodem” – dodaje Sobianek.

Typowe wyrażenia wykorzystywane w zainfekowanych wiadomościach:

“Angelina Jolie nude” (Naga Angelina Jolie)
“Britney Spears hot images” (Gorące zdjęcia Britney Spears)
“Rihanna exposed” (Rihanna w negliżu)
“Scarlett Johansson spills boobs” (Wybuch piersi Scarlett Johansson)

Panda Security radzi użytkownikom, by nie otwierali wiadomości email rzekomo zawierających historie na temat sławnych ludzi bądź ich zdjęcia. Pod żadnym pozorem nie należy również uruchamiać załączników czy otwierać linków zawartych w tych wiadomościach.


Przeczytaj także: Symantec: spam II 2009 Symantec: spam II 2009

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: