eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet mobilny zastąpi stacjonarny?

Internet mobilny zastąpi stacjonarny?

2009-02-10 12:34

Internet mobilny zastąpi stacjonarny?

Liczba punktów zdobyta w trakcie pomiarów parametrów usług mobilnego dostępu do Internetu u badanych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mobilny dostęp do Internetu jest w Polsce coraz bardziej popularny, zarówno wśród odbiorców korporacyjnych, jak i indywidualnych. Zjawisku temu została poświęcona konferencja Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która odbyła się 21 stycznia 2009 r. w Warszawie. Na jej potrzeby w grudniu 2008 r. Audytel SA przeprowadził badania w 22 polskich miastach, z których wynika, że komfort użytkowania dostępu do Internetu poprzez sieć GSM/UMTS jest porównywalny do dostępu poprzez stałe łącze.

Przeczytaj także: Mobilny dostęp do Internetu: ceny 2007

Mobilny Internet jest bardzo atrakcyjną konkurencją dla stacjonarnego zwłaszcza w przypadku łatwości dostępu i zasięgu, a coraz bardziej również w przypadku prędkości i cen połączeń. Z raportu Audytel SA pt. "Rewolucja mobilnego Internetu w Polsce" wynika, że jakość i parametry użytkowe usług mobilnego dostępu do Internetu są wystarczająco dobre, aby usługi te mogły być traktowane jako substytut stałego łącza do Internetu. Podstawowe parametry usług mobilnych deklarowane przez operatorów (np. prędkość pobierania do 7,2 Mbit/s) dorównują lub wręcz przekraczają parametry typowych usług dostępu do Internetu na bazie xDSL lub CATV (prędkość pobierania zwykle w przedziale 0,5–2 Mbit/s).

- Główną wartością badania było zbadanie jaki jest stan usług mobilnego Internetu dla końcowego użytkownika. Badano nie tyle rozmieszczenie masztów czy parametry infrastruktury, ale mierzono rzeczywiste wartości połączeń w typowych lokalizacjach. Za punkt przełomowy dla rozwoju mobilnego Internetu, można uznać stwierdzenie autorów raportu, że usługi mobilne są wystarczające do korzystania z serwisów multimedialnych typu YouTube. To rzeczywiście rewolucja mobilnego Internetu – powiedział Krzysztof Król, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Obserwowane w łączności głosowej zjawisko substytucji stacjonarno-mobilnej nie będzie zdaniem autorów raportu przenosiło się na obszar dostępu do Internetu (choć będą istniały grupy użytkowników, wybierające z różnych powodów jeden z wymienionych rodzajów dostępu). Mobilny dostęp do Internetu nie będzie wypierał usług dostępu stałego. Będzie raczej usługą komplementarną (uzupełniającą), realizującą rosnące zapotrzebowanie na dostęp do „globalnej sieci” na zasadzie always on – w każdym miejscu i w dowolnej chwili.

Audytel SA przeprowadził testy na bazie przeszło 2,5 tys. pomiarów w 107 lokalizacjach, dokonanych w 4 sieciach GSM/UMTS (P4, Polkomtel, PTC, PTK Centertel). Wynika z nich, że najwyższą ocenę uzyskał Polkomtel. Jak podkreślono w raporcie, usługi Polkomtela cechowały się największą stabilnością pracy oraz maksymalnymi zanotowanymi osiągami prędkości pobierania przekraczającymi 5,5Mbit/s. Temu operatorowi ustępuje inny, dość wysoko oceniany – PTK Centertel. Satysfakcjonujące wyniki odnotowały także w niektórych lokalizacjach PTC i P4.

fot. mat. prasowe

Liczba punktów zdobyta w trakcie pomiarów parametrów usług mobilnego dostępu do Internetu u badanych

Liczba punktów zdobyta w trakcie pomiarów parametrów usług mobilnego dostępu do Internetu u badanych operatorów

Ocena końcowa, przyznawana każdemu operatorowi była sumą ocen punktowych dla kategorii prędkości pobierania i wysyłania danych, opóźnień oraz stabilności połączenia (maksimum to 100 pkt). Najlepszy okazał się Polkomtel (95,7 pkt), nieznacznie zwyciężając z PTK Centertel (93,7 pkt).

Niżej uplasowało się dwóch pozostałych operatorów – PTC (76,3 pkt) i P4 (72,4 pkt). Polkomtel uzyskał maksymalną punktację za prędkość pobierania danych i za stabilność połączenia. Z kolei PTK Centertel został oceniony najwyżej w kategorii "opóźnienie przesyłania danych"; był też bardzo blisko maksimum punktowego, jeśli chodzi o prędkość pobierania danych. Maksymalna punktacja za prędkość wysyłania przypadła operatorowi P4.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: