eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Moda na ACCA

Moda na ACCA

2003-12-15 00:16

Ponad 500 osób w Polsce ma już dyplom ACCA, poświadczający zdobycie wiedzy przydatnej w pracy w zarządzaniu - nie tylko finansami, ale wszystkimi sferami działalności przedsiębiorstw. Minimum dwa lata nauki, 14 egzaminów, wszystko w języku angielskim - to czeka tych, którzy zdecydują się starać o dyplom wydawany przez Association of Chartered Certified Accountants, brytyjską instytucję cieszącą się prestiżem w wielu państwach świata.
Posiadacze certyfikatu udowadniają nie tylko, że znają się świetnie na zarządzaniu finansami i rachunkowości, ale też, iż nieobce im są umiejętności i wiedza z zakresu organizacji i strategii nowoczesnego zarządzania.

Egzaminy teoretycznie można zdawać "z marszu", jednak zdecydowanym ułatwieniem jest uczęszczanie na kurs przygotowujący do poszczególnych etapów. – Zajęcia przygotowujące to wielkie ułatwienie dla osób uczących się do egzaminów – mówi Magda Oleksiuk z Ernst&Young Academy of Business (jednej z instytucji – obok BPP i ATC – organizującej kursy), posiadaczka dyplomu ACCA – Nie dość, że wykładowcy w przystępny sposób przekazują wiedzę, to jeszcze jest to okazja do przećwiczenia pewnych rozwiązań w grupie, a także do poznania się, zdobycia nowych znajomości, które w różnych sytuacjach życiowych mogą się przydać.

Kursy i egzaminy ACCA wymagają poświęcenia czasu na naukę oraz środków finansowych. Zakładając, że wszystkie egzaminy zda się za pierwszym podejściem, minimalny koszt „zdobycia” tych kwalifikacji to około 5 tysięcy złotych za semestr. Pamiętać trzeba jednak, że tak jak osoby z tytułem MBA rzadko narzekają na brak ofert pracy, tak w takiej samej sytuacji są posiadacze dyplomu ACCA. A wtedy łatwiej nawet spłacić kredyt zaciągnięty na opłacenie nauki.

Międzynarodowe kwalifikacje finansowe są w Polsce znane od niedawna. I jeszcze nie są zbyt rozpowszechnione. To dla ich posiadaczy szansa, ale i zagrożenie – nie wszyscy pracodawcy o nich wiedzą. – W firmach audytorskich, zwłaszcza tych międzynarodowych, ACCA jest znany i ceniony – mówi Katarzyna Berenda-Ratajczyk z firmy doradztwa personalnego Bigram Personnel Consulting – Wiele osób już tam pracujących bierze udział w kursach i zdaje egzaminy. Audytorzy muszą znać zachodnie standardy raportowania i rachunkowości, a posiadanie dyplomu ACCA jest dobrym potwierdzeniem tej wiedzy. Można nawet powiedzieć, że pojawiła się moda na ACCA.

Zwiększenie zainteresowania tymi kwalifikacjami potwierdza Agnieszka Wolińska, Human Resources Advisor z KPMG: - Szczególnie na wyższe stanowiska poszukujemy osób, które posiadają dyplom ACCA. To gwarancja nie tylko dobrego przygotowania do pracy w międzynarodowych standardach rachunkowości, ale i umiejętności rozwiązywania skomplikowanych problemów, zdolności analitycznego myślenia, pracy pod presją czasu i efektywnego zarządzania projektami.

- Pracodawcy zwracają uwagę na posiadanie tego certyfikatu, dotyczy to w szczególności stanowisk w dziale kontrollingu finansowego oraz poziomu CFO (Chief Financial Officer) – dodaje Dariusz Użycki z firmy headhunterskiej Mercuri Urval.

 

1 2

następna

oprac. : Pracuj.pl Pracuj.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: