eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Robak internetowy Conficker

Robak internetowy Conficker

2009-01-14 13:56

Przeczytaj także: Robak internetowy Kido na oku Kaspersky Lab


„Najprawdopodobniej cyberprzestępcy mają zamiar szybko zainfekować ogromną liczbę komputerów” - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. „Po przeprowadzeniu wstępnej infekcji, na komputer ofiary bez trudu pobierane będą złośliwe pliki, które docelowo pozwolą uzyskać korzyści finansowe ich twórcom. Mowa tu przykładowo o trojanach zaprojektowanych w celu kradzieży haseł bankowych, ewentualnie o fałszywych programach antywirusowych, które stale wyświetlają okna z komunikatami o zainfekowaniu” – dodaje Sobianek. Produkty Panda Security zapewniają proaktywną ochronę przed opisywaną rodziną robaków, dzięki czemu użytkownicy są stale bezpieczni.

Powrót do przeszłości

Robak ten przypomina zagrożenia sprzed kilku lat odpowiedzialne za epidemie „Melissa” i „I love you”. Podobnie jak one, także Conficker stara się zainfekować możliwie dużą ilość komputerów. Różnica polega na tym, że tamte robaki rozprzestrzeniały się za pośrednictwem dyskietek, podczas gdy Conficker korzysta w tym celu z urządzeń USB.

Jak się bronić?

PandaLabs zaleca następujące kroki, aby sprawdzić, czy komputer został zainfekowany przez jeden z wariantów Confickera:
  • administratorzy zasobów IT w firmach powinni sprawdzić komputery pod kątem ewentualnych luk w zabezpieczeniach
  • należy skorzystać z poprawki dla serwerów i stacji roboczych udostępnionej w ramach odpowiedniego biuletynu Microsoft, znajdującego się pod adresem: http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-067.mspx
  • należy usunąć zagrożenie z zainfekowanych komputerów korzystając z narzędzi: Malware Radar (www.malwareradar.com) w przypadku komputerów korporacyjnych lub ActiveScan (http://www.pandasecurity.com/activescan/index/) w przypadku komputerów osobistych
  • należy wyłączyć opcję automatycznego uruchamiania urządzeń USB
  • należy sprawdzić, czy wszystkie posiadane programy antywirusowe i systemy zabezpieczeń zostały zaktualizowane z wykorzystaniem najnowszej dostępnej wersji produktu oraz pliku sygnatur.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Conficker, robaki, robak, robak internetowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: