eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejskie zwyczaje dotyczące płatności

Europejskie zwyczaje dotyczące płatności

2009-01-12 12:37

Przeczytaj także: Termin płatności polskich firm w 2023 roku to 48,7 dni


Z badania wynika, że chcąc zasięgnąć informacji o wypłacalności swych klientów, zakłady rumuńskie korzystają w pierwszym rzędzie z informacji udzielanych przez banki (50%), następnie z zapytań, kierowanych do banków danych (43%) oraz z informacji Izby Przemysłowo-Handlowej (43%). Rumuńskie zakłady poddają kontroli blisko dwie trzecie (64%) swych stałych klientów. Jest to najwyższy wskaźnik, w porównaniu z innymi krajami, objętymi studium EOS.

Przeciętnie 40% ankietowanych rumuńskich uczestników studium podaje, że dyscyplina płatnicza uległa w ciągu ostatnich dwóch lat poprawie. Obserwując liczbę dokonanych terminowo płatności, określanych na 67% oraz przeciętny termin płatności, wynoszący 36 dni, stwierdzamy, że przedsiębiorstwa rumuńskie otrzymują swe należności szybciej, niż ich koledzy z Rosji, Polski lub Grecji - krajów, objętych niniejszym porównaniem. Być może właśnie dzięki temu ponad połowa (51%) przedsiębiorstw ocenia przyszłość pozytywnie, oczekując dalszej poprawy dyscypliny płatniczej. Ponadto większość spośród nich nie doświadczyła jeszcze spowodowanych opóźnionymi płatnościami problemów z płynnością finansową.

fot. mat. prasowe

Które z wymienionych niżej możliwości finansowania wykorzystywało Państwa przedsiębiorstwo w ciągu u

Które z wymienionych niżej możliwości finansowania wykorzystywało Państwa przedsiębiorstwo w ciągu ubiegłych dwóch lat?

Przeciętny udział obcego kapitału w przedsiębiorstwach rumuńskich jest na tle porównania czterech badanych krajów raczej wysoki i wynosi 30%. Jedynie przedsiębiorstwa greckie działają w oparciu o wyższy udział obcego kapitału (33%). Wiodącym instrumentem finansowym jest dla rumuńskich ankietowanych klasyczny kredyt bankowy, wykorzystywany przez stanowiącą 58% większość. Popularne są ponadto kredyty od dostawców (38%), kapitał udziałowy (36%) oraz leasing (36%). Dodatkowo w odróżnieniu od Polski i Rosji, finansowanie polegające na akumulacji zysku odgrywa w zakładach rumuńskich jedynie nieznaczną rolę. Zaledwie 18% zakładów zatrzymuje zyski.

Rosja

fot. mat. prasowe

Czy solidność i wypłacalność klientów badana jest przed zawarciem transakcji - choćby tylko od czasu

Czy solidność i wypłacalność klientów badana jest przed zawarciem transakcji - choćby tylko od czasu do czasu?

W studium czytamy, iż gospodarka rosyjska przeżywa boom. Rosyjskie zakłady określają przeciętny udział nowych klientów na 20% - jest to wartość nie do pogardzenia w porównaniu z innymi wzrastającymi rynkami, takimi jak Polska (12%) i Rumunia (14%). Mimo wysokiego udziału nowych klientów, przeciętnie blisko połowa wszystkich przedsiębiorstw rosyjskich nie bada solidności i wypłacalności klienta przed zawarciem transakcji. Oznacza to podejmowanie ryzyka utraty należności.

Natomiast z badania wynika, że udział stałych klientów, poddawanych w Rosji badaniu solidności i wypłacalności, wynosi 60% i jest wysoki, w porównaniu z Polską (48%) i Grecją (37%). Różne są także metody, stosowane w ramach badania solidności i wypłacalności klientów. Podczas gdy firmy greckie i rumuńskie korzystają głównie z informacji bankowych, zakłady rosyjskie decydują się na poszukiwania prowadzone w internecie oraz posługują się wymianą informacji w ramach własnego przedsiębiorstwa a także sprawozdaniami zamieszczanymi w mediach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: