eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka w 2008 r. w opinii KPP

Polska gospodarka w 2008 r. w opinii KPP

2008-12-31 00:26

Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza Polski II kw. 2009


Jak zaznacza KPP nie doczekaliśmy się – obiecanych przez ministerstwo infrastruktury jeszcze w lutym – ułatwień mogących radykalnie przyspieszyć budowę dróg, a polegających na zastąpieniu dwóch, odrębnych decyzji o lokalizacji drogi i o pozwoleniu na jej budowę, jednym zezwoleniem na inwestycję. Resort infrastruktury nie ustaje za to w „budowaniu” wirtualnych dróg i autostrad. Wśród swoich znaczących dokonań wymienia podpisanie - od 16 listopada 2007 r. do chwili obecnej - umów na budowę 540 km dróg krajowych, w tym 220 km autostrad oraz 320 km dróg ekspresowych i obwodnic, dodając, że do końca 2008 roku będzie ogłoszonych 30 przetargów na budowę dróg w Polsce, a w 2009 roku kolejnych 31. Tylko, jak zauważają eksperci, Polacy woleliby widzieć budujące się drogi, a nie wciąż słuchać o planach ich budowania i anulowanych przetargach.

KPP zauważa, że nie spełniły się również oczekiwania dotyczące radykalnego przyspieszenia prywatyzacji i przezwyciężenia marazmu odziedziczonego po poprzedniej ekipie w tej, jakże istotnej, sferze życia gospodarczego. Światowy kryzys wciąż weryfikuje, przygotowany na początku roku, czteroletni program prywatyzacyjny, obejmujący 740 spółek Skarbu Państwa. Niektóre debiuty giełdowe rząd musiał odłożyć na później, inne stoją pod znakiem zapytania. Ważne znaczenie miało przygotowanie i uchwalenie przez Sejm specustawy stoczniowej, która pozwoli sprywatyzować stocznie w Gdyni i Szczecinie poprzez sprzedaż ich aktywów w drodze otwartych, nieograniczonych przetargów. Do plusów resortu skarbu, wg ekspertów, należy zaliczyć opracowanie projektu ustawy o zadośćuczynieniu za mienie utracone po wojnie. To poważna próba zmierzenia się z wciąż nierozwiązanym, i mającym ogromne konsekwencje społeczne problemem, na realizację którego rząd ma przeznaczyć co najmniej 20 mld zł.

Natomiast w opinii KPP przykrą porażką ministerstwa skarbu, naruszającą autorytet państwa polskiego, jest brak jakiegokolwiek rozwiązania konfliktu z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU. Jeszcze w styczniu MSP poinformowało, że chce zakończyć ugodowo ten spór. W lutym opracowało memorandum ustalające zasady zawarcia ugody z Eureko w sprawie PZU. Sama ugoda miała być wynegocjowana do końca czerwca. Miała być… Kolejna, szalenie trudna i skomplikowana sprawa „przechodzi” na rok następny.

Zdaniem KPP w 2008 roku Polacy udowodnili, że umieją sięgać po pieniądze Unii Europejskiej. W latach 2007-2013 Polska ma do wykorzystania ponad 67 mld euro. Mimo iż niedostosowanie do unijnych przepisów spowodowało opóźnienia we wdrażaniu największego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, to projekty finansowane właśnie z niego, będą stanowić jedną trzecią mapy inwestycyjnej Polski w najbliższych latach. Do połowy grudnia 2008 r. złożono blisko 37 tys. wniosków na całkowitą kwotę dofinansowania - unijnego i krajowego - 64,2 mld zł.

KPP jest zdania, że ubiegły rok z całą stanowczością dowiódł - niedobrych dla społeczeństwa, gospodarki i wizerunku Polski za granicą - konsekwencji kolejnej edycji „wojny na górze”. Na dodatek, mimo iż był to rok powyborczy, politycy tego faktu nie dostrzegali i toczyli ustawiczną kampanię wyborczą, co stało się już chyba naszą specjalnością i „twórczym” wkładem do teorii i praktyki rozwoju młodych demokracji. Niestety, skonfliktowanie „dwugłowego” przywództwa państwowego zaowocowało nie tylko - w równiej mierze widowiskowym, co żenującym - bojem na samoloty i o krzesła przy unijnym stole, ale również, jak zaznaczają eksperci, doprowadziło do permanentnego wetowania przez Prezydenta RP ważnych ustaw. Gospodarka i reformatorskie plany rządu padły ofiarą rozgrywki o realną władzę w państwie, a tak naprawdę to o jej pozory, jej PR-owski wymiar. Przepadła, bardzo potrzebna nowelizacja tzw. ustawy kominowej, przepadł pakiet reformujący ochronę zdrowia i parę innych, potrzebnych ustaw.

W opinii KPP pragmatyzm (lub polityczny koniunkturalizm) opozycji pozwolił na uratowanie spod niszczącego młota prezydenckiego weta ustawy o emeryturach pomostowych oraz o wypłacie emerytur w systemie kapitałowym - będących istotnym sukcesem rocznej pracy ministerstwa pracy i polityki społecznej – i odsuwających widmo zapaści finansów publicznych i konieczności znacznego finansowania przez wszystkich Polaków, wcześniejszych emerytur nielicznych. Zdaniem ekspertów o tym, że na prezydenckich wetach, w dużej części, ciążyło brzemię doraźnej polityki, świadczą wymownie wypowiedzi prezydenckich ministrów, traktujących tę swoistą rywalizację między prezydentem a rządem w kategoriach czysto sportowych – „i tak wygraliśmy 7 do 3”. Pozostaje pytanie – a kto tak naprawdę przegrał?

KPP zwraca uwagę, że Polsce i Polakom potrzebne jest - nawet najtrudniejsze, pełne merytorycznych sporów, ale z jasno zdefiniowanym celem rozwoju polskiej gospodarki - współdziałanie „obu głów” władzy państwowej; nie zaś rywalizacja, zaspokajająca ambicje ich lub ich najbliższego otoczenia.

Przeczytaj także: Polska gospodarka odżywa Polska gospodarka odżywa

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Bilans płatniczy UE X 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: