eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Sprzedaż energii na giełdzie faktem?

Sprzedaż energii na giełdzie faktem?

2008-12-23 13:37

Przeczytaj także: Rynek energetyczny: co należy zmienić?


Andrzej Czerwiński, przewodniczący podkomisji ds. energetyki, nie widzi znaczących różnic pomiędzy pomysłami Ministerstwa Gospodarki i posła Mężydły.

- Założenia obu projektów są nieco inne, ale istnieje możliwość porozumienia. Główny problem dotyczy ilości energii, jaka ma być sprzedawana na giełdzie - przekonuje Andrzej Czerwiński.

W ocenie Andrzeja Czerwińskiego zostanie wprowadzony obowiązek sprzedaży na giełdzie ok. 20-30 proc. energii produkowanej przez wytwórców. Jego zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłoby wypracowanie takiego modelu, w którym każdy wytwórca byłby zobligowany do sprzedaży części energii na giełdzie.

Jak zapowiada Andrzej Czerwiński projekt ustawy zmuszającej wytwórców do sprzedaży energii na giełdzie mógłby być gotowy pod koniec stycznia lub na początku lutego 2009 r.

Skoro posłowie koalicji oraz Ministerstwo Gospodarki są zgodni w tym, że wytwórców trzeba zmusić do sprzedaży energii na giełdzie, to zapewne takie rozwiązanie zostanie wprowadzone. Niemal na pewno taki obowiązek będzie dotyczył tej części energii, która była objęta KDT. Do rozstrzygnięcia pozostaje więc, co zrobić z energią nie objętą KDT.

Nie wiadomo jednak, czy wprowadzenie obowiązku giełdowego przyniesie oczekiwane efekty w postaci obniżenia cen energii. To wydaje się raczej wątpliwe.

- Jestem przekonana, że samo puszczenie energii przez giełdę nie obniży cen energii - prognozuje Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jak w rozmowie z wnp.pl podkreślał Grzegorz Lot, dyrektor marketingu i sprzedaży Vattenfall Sales Poland i jak zaznaczyła w swoim stanowisku Federacja Związków Pracodawców Energetyki Polskiej, nie ma realnej zależności wpływu obowiązkowego obrotu na obniżenie cen energii. Analiza danych cenowych dla nieobligatoryjnych giełd: francuskiej PowerNext i niemieckiej EEX wskazuje, że zmiany te są zbieżne z trendami cenowymi na obligatoryjnej giełdzie hiszpańskiej OMEL.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: