eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Polska w strefie euro - o co chodzi?

Polska w strefie euro - o co chodzi?

2008-12-19 13:47

Przeczytaj także: Euro w Polsce: dyskusje wśród Polaków nie cichną, są za czy przeciw?


Drugie kryterium fiskalne, dotyczące długu publicznego, w dekadzie lat dziewięćdziesiątych XX w. nie zostało spełnione we wszystkich krajach. Traktat dopuszczał jednak możliwość spełnienia wymogu zadłużenia także w przypadkach, gdy było ono wyższe niż dopuszczalne 60% PKB, lecz w zadowalający sposób malało i zbliżało się do wyznaczonej wartości bazowej. Największy postęp konwergencji dokonał się w obszarze parametrów monetarnych. Systematycznemu zawężaniu wahań kursowych sprzyjało rosnące zaufanie rynków finansowych do koncepcji wspólnej waluty oraz znaczna aprecjacja dolara amerykańskiego, z natury rzeczy ułatwiająca zachowanie stabilności wewnątrz mechanizmu ERM. Liberalizacja rynków kapitałowych w krajach członkowskich przyczyniła się zaś do wyrównania długoterminowych realnych stóp procentowych. Nie bez znaczenia są tutaj także pozytywne rezultaty w zakresie obniżania inflacji i deficytu budżetowego, z jednej strony eliminujące presję rynku na duże zmiany kursu walutowego, z drugiej zaś obniżające oczekiwania inflacyjne, co znajdywało wyraz w spadku i upodabnianiu się rynkowych stóp procentowych w UE.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Europa podjęła ważny wysiłek dla poparcia postępu w dziedzinie zbieżności gospodarczej, dostosowując grunt pod przyszła unię monetarną. Konwergencja odbyła się głównie w formie dynamicznego awansu krajów słabszych ekonomicznie i wyrównania ich wyników do poziomu gospodarek pod tym względem najlepszych. Nie znaczy to oczywiście, że gospodarki krajów strefy euro są już względem siebie idealnie spójne, pewien zakres dywergencji w wymienionych obszarach istnieje bowiem nadal. Zaobserwowane rozbieżności są jednak stosunkowo niewielkie w porównaniu z przeszłością i wykazują tendencję do zanikania.

fot. mat. prasowe





Więcej ciekawych informacji na temat powstania koncepcji integracji walutowej w Europie, funkcjonowania gospodarki w ramach wspólnego pieniądza, ocena wybranych krajów obszaru wspólnej waluty pod kątem kondycji gospodarek oraz przegląd stanu przygotowania polskiej gospodarki do akcesji do strefy euro znajdziesz w książce „Polska w strefie euro” Michała Pronobisa (Wydawnictwo C.H. Beck, 2008). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.beck.pl, wpisując w pole wyszukiwarki tytuł. Wykorzystanie, skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: