eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny mieszkań: dalsze spadki w 2009?

Ceny mieszkań: dalsze spadki w 2009?

2008-12-22 01:00

Ceny mieszkań: dalsze spadki w 2009?

Zmiana cen nieruchomości, na podstawie raportu Oferty.net i Open Finance © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mieszkania potaniały w tym roku o ok. 10 proc., w przyszłym roku spadki będą podobne, chociaż możemy też spodziewać się wyhamowania cen, a nawet niewielkich wzrostów - podała firma Home Broker.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Zdaniem Home Broker kończący się rok nie przyniósł żadnych niespodzianek na rynku nieruchomości. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów obserwowaliśmy wahania oraz głównie spadki cen mieszkań. Nie były one jednak tak spektakularne, jak przewidywali najwięksi sceptycy. Według danych portalu Oferty.net, w ciągu ostatniego roku (Home Broker porównał ceny z listopada 2008 i 2007 r.) największe spadki zanotowano w Krakowie (-8,7 proc.), w niektórych miastach pojawiły się nawet nieznaczne wzrosty (do 5,5 proc. w Gdyni). W największych miastach Polski zaobserwowano jednak spadki, chociaż np. w Warszawie było to zaledwie 1,6 proc. Są to jednak ceny ofertowe, czyli te, których żądają sprzedający, a one nie odzwierciedlają dokładnie sytuacji na rynku. Należałoby założyć, że kupujący jest w stanie wynegocjować średnio 10 proc. upustu, co w przypadku Warszawy daje niewiele ponad 10 proc. spadku cen.

fot. mat. prasowe

Zmiana cen nieruchomości, na podstawie raportu Oferty.net i Open Finance

Zmiana cen nieruchomości, na podstawie raportu Oferty.net i Open Finance

W opinii Home Broker na spadki cen nieruchomości wpływ miało wiele czynników, z czego najważniejszym jest wzrost podaży i „przegrzanie” rynku. Pojawienie się gotowych mieszkań, których realizacja rozpoczęła się w połowie 2006 roku, oraz duża liczba kolejnych inwestycji znacznie nasyciły rynek nieruchomości. Rok 2008 nie pobije może rekordu z 2003 r., kiedy to oddano ponad 160 tys. mieszkań, ale może przybliżyć nas do tego wyniku. Badania Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że do listopada oddano ponad 134 tys. mieszkań. W analogicznym okresie 2007 r. było to 115 532 tys., a w 2006 r. 97 330 tys.

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań oddanych w latach 2006-2008, na podstawie raportów GUS

Liczba mieszkań oddanych w latach 2006-2008, na podstawie raportów GUS

Na tej podstawie Home Broker wnioskuje, że w 2008 roku oddano do użytku nawet ponad 150 tys. mieszkań. W takiej sytuacji klient miał dużo więcej możliwości wybrania atrakcyjnego dla siebie mieszkania i coraz częściej skłaniał się ku inwestycjom już ukończonym. W związku z tym deweloperzy, którzy rozpoczęli sprzedaż nowych projektów, nie mogli się pochwalić rewelacyjnymi wynikami. Dlatego też zarówno niewielcy gracze, jak i „giganci” rynku zmuszeni byli do obniżania cen. Z początku były to nieśmiałe próby, jak garaż czy komórka lokatorska gratis. W ostatnim czasie duża część deweloperów otwarcie mówi jednak o obniżkach cen i upusty sięgające 5-10 proc. są na porządku dziennym.

Do tego, jak zauważają analitycy, ceny wielu mieszkań stały się niemalże „zaporowe” i coraz mniej osób było stać na wymarzone lokum. Na początku boomu, w 2006 roku, średnia cena mieszkania w Warszawie wynosiła niespełna 5 000 PLN/mkw., w szczytowym momencie kwota ta była niemalże dwukrotnie wyższa.

Kolejnym problemem, wg Home Broker, dla rynku nieruchomości był też wzrost oprocentowania kredytów w złotych. Stopa procentowa, na której opiera się większość takich kredytów, czyli trzymiesięczny WIBOR na początku roku, po wzrostach w roku poprzednim, wynosiła 5,65 proc. Pod koniec 2008 sięgała 6,5 proc., a w ciągu roku doszła nawet do 6,8 proc. To spowodowało wzrost oprocentowania kredytów w złotych, a co za tym idzie – zmniejszenie ich dostępności.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: