eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Rekordowa kara dla TP SA

Rekordowa kara dla TP SA

2003-11-27 16:47

Przeczytaj także: BeComo dla TPSA



Organ antymonopolowy wskazał przy tym, że dokonanie tak istotnych zmian treści umowy (w szczególności podwyższenie opłat za usługi o ok. 60 proc.) nie byłoby możliwe, gdyby TP S.A. spotykała się na rynku właściwym z istotną konkurencją.

Wobec powyższego Prezes Urzędu nałożył na Telekomunikację Polską karę – 7 mln zł. Ustalając jej wysokość wzięto m.in. pod uwagę fakt, że bezprawne działanie spółki jest kolejnym przypadkiem naruszenia przez nią przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a kara pieniężna powinna stanowić na tyle zauważalną dolegliwość, aby zniechęcić TP S.A. do podobnych nadużyć w przyszłości.

Decyzji UOKiK nadano rygor natychmiastowej wykonalności, uznając, że wymagają tego względy ochrony abonentów korzystających z usług ISDN świadczonych przez TP S.A. Planowana przez nią bezprawna zmiana zasad umowy nastąpić ma bowiem z dniem 1 grudnia 2003 r.

Decyzja Prezesa Urzędu nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednocześnie Urząd wystąpił do sądu z pozwem o uznanie za niedozwolone postanowień umownych stosowanych przez Telekomunikację Polską w umowach z konsumentami. Dotyczy to stwierdzeń, iż zmiana wysokości opłat nie stanowi zmiany treści umowy oraz, iż wszelkie inne zmiany warunków świadczenia usługi wymagają wyłącznie formy pisemnych aneksów podpisanych przez obie strony.

W opinii Urzędu stosując kwestionowane postanowienia TP S.A. dopuszcza się naruszenia dobrych obyczajów, zasady równości praw stron umowy, jak również lojalności kontraktowej, gdyż usługodawca gwarantuje sobie nieograniczone prawo do podnoszenia ceny usługi bez formalnego zapewnienia użytkownikowi prawa odstąpienia od kontraktu.

W przypadku gdy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodzi się ze stanowiskiem Prezesa UOKiK i uzna kwestionowane postanowienia za niedozwolone zostaną one wpisane do rejestru prowadzonego przez Urząd i nie będą mogły być wykorzystywane w umowach stosowanych przez żadnego z przedsiębiorców.

Usługi ISDN polegają na możliwości przesyłania informacji głosowych i niegłosowych, transmisji danych, przesyłaniu tekstów, grafik, obrazów video i faksów w sposób nieporównywalnie wygodniejszy i szybszy niż usługi w sieci analogowej (m.in. możliwość korzystania z telefonu i internetu w jednym czasie). Zgodnie z informacjami UOKiK, z usługi ISDN korzysta 320 tys. osób.


poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: tp
Łotysze znów lepsi

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: