eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niska wydajność pracy Polaków w lipcu

Niska wydajność pracy Polaków w lipcu

2008-10-20 01:30

Według wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Canon Europe nasz kontynent dotknął kryzys produktywności. Wyniki ankiety, badającej wydajność europejczyków, dowodzą, że pracownicy biurowi pracują pełną parą tylko przez 75% dnia pracy - oznacza to, że przez jedną czwartą czasu pracy są nieproduktywni.

Przeczytaj także: Wydajność pracy w UE 2007

Z badania wynika, że choć nagrody finansowe i premie podnoszą wydajność u 80% badanych, to aż 85% respondentów w całej Europie było przekonanych, że zwykłe uczucie, że ktoś docenia jego pracę, zwiększyłoby wydajność takiego pracownika.

– Ludzie spędzają znaczną część dnia pracując poniżej stu procent swoich możliwości. Ten brak produktywności martwi szczególnie w obecnym klimacie gospodarczym, gdy firmy muszą walczyć o utrzymanie konkurencyjności i starać się jak najlepiej wykorzystać możliwości swojego personelu – powiedział Wojciech Gierasimowicz, menedżer ds. marketingu rozwiązań biurowych w Canon CEE. – Fakt, że pracownicy cenią uznanie ze strony przełożonych bardziej niż zachęty finansowe, ma ogromne znacznie. Okazuje się, że przeznaczanie coraz wyższych kwot na wynagrodzenia nie jest wcale najlepszym sposobem zachęty do wydajnej pracy. Okazywanie uznania mogłoby znacząco uśmierzyć bolączki produktywności każdego menedżera – kontynuuje Wojciech Gierasimowicz.

Rozwiązaniem problemu wydajności mogłoby także być wprowadzenie bardziej elastycznego tygodnia roboczego – 68% pracowników stwierdziło, że elastyczne godziny pracy poprawiłyby ich wydajność. Kolejne 58% jest zdania, że ich produktywność wzrosłaby, gdyby pracowali krócej w ciągu dnia, zaś 44% uważa, że praca w domu zwiększyłaby ich wydajność.

Liczenie godzin…

Polacy, obok Holendrów, najmniej produktywni są pod koniec dnia, tuż przed wyjściem z pracy. Według badanych z naszego kraju główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przemęczenie i przepracowanie (88% wskazań). Najniżej ze wszystkich krajów oceniamy również swoją wydajność wczesnym rankiem. Natomiast największe rozprężenie po porze lunchu notują Anglicy.

Tydzień pracy po polsku

Z analizy tygodnia pracy przeprowadzonej w ramach badań wynika, że jeżeli chodzi o przypisywanie wpływu dnia tygodnia na poziom wydajności pracy pierwsze miejsce zajmują Polacy. Dodatkowo, pracownicy znad Wisły najbardziej spośród wszystkich badanych cenią sobie wtorki – 38% polskich respondentów stwierdziła, że tego dnia pracuje najwydajniej. Najgorzej pracuje się nam, co nie powinno dziwić, w piątki – Polacy, najniżej ze wszystkich badanych, ocenili swoją wydajność tego dnia. Najbardziej poniedziałków nie lubią Włosi i Niemcy: odpowiednio 37% i 35% badanych z tych krajów stwierdziło, że pierwszego dnia tygodnia pracują najmniej wydajnie.
Przeczytaj także: Efektywny pracownik to skarb Efektywny pracownik to skarb

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: