eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługa powszechna z GSM4F 2008

Usługa powszechna z GSM4F 2008

2008-09-30 14:04

Przeczytaj także: Usługi powszechne TP SA I-VI 2008


Generalnie badania jakości transmisji faksowej UKE pokazują, że usługa jest realizowana niestabilnie i jakość usługi zależy od wielu czynników. Potwierdza to udostępniony dokument TP S.A. „Wytyczne TP do budowy dostępu abonenckiego przy zastosowaniu urządzeń radiowych”, narzucający zaostrzone warunki na poziom sygnału radiowego (80 dB) i zalecający instalacje anten kierunkowych na terenach o mniejszym poziomie sygnału radiowego.

Podsumowując UKE stwierdza, iż pomiędzy terminalem radiowym a stacjonarnym jakość jest niezadowalająca. Pomiędzy terminalami radiowymi przesłanie faksu okazuje się wręcz niemożliwe. W związku z tym UKE uznaje, że w chwili obecnej usługa faxowa nie jest realizowana. Nie stwierdzono poprawy jakości w stosunku do badań ubiegłorocznych. Jednakże wyniki badań niezależnych wykonanych w IŁ-PIB są lepsze, co wskazuje na bardzo duży wpływ dostępności sieci GSM i mocy sygnału GSM (odległość od stacji bazowej) na jakość transmisji faksowej.

Stopa nieskutecznych wywołań

Z uwagi na kontrolny charakter badań i ograniczony czas badania próba testowa jest niewielka i, jak zaznacza UKE, może służyć jedynie do stwierdzenia, czy występują problemy ze skutecznym zestawianiem połączeń. Z uwagi na ograniczona liczbę portów przeprowadzenie pełnego badania nie było planowane i technicznie realizowalne. Wynik testów nie sugeruje konieczności wykonania pełnych badań i wynik UKE uznaje za pozytywny.

Również czas zestawiania połączenia przy rozpoznanej długości numeru UKE uznaje za zadowalający. Czas zestawiania połączeń do abonentów PSTN, wynoszący ok. 4 s i liczony od momentu nadania sygnału końca numeru, jest wyraźnie dłuższy niż dla typowych abonentów sieci PSTN, ale nie przekracza wartości zalecanych przez ITU-T dla 95% połączeń w warunkach normalnego obciążenia central (parametr Post selection delay wartość dla połączeń strefowych – 8,0 s).

Transmisja sygnałów DTMF

Badania UKE wykazały, że sygnały DTMF są przenoszone od końca do końca dla testowanych konfiguracji. Stwierdzono przy tym, że skuteczność sekwencji testowej transmisji dla transmisji do i z sieci PSTN wynosi 73,75% (11,25% poważnych błędów), co UKE uznaje za wynik mierny, natomiast skuteczność wymiany testowych sekwencji pomiędzy dwoma terminalami GSM4F (45%) UKE uznaje za niezadowalającą.

Zdaniem UKE abonent powinien być bezwzględnie informowany o tych utrudnieniach. UKE dodaje, że zalecenie ITU-T Q.23 (Technical Features of Push-Button Telephone Sets) definiuje, że powinno być możliwe przesyłanie sygnałów DTMF bezpośrednio pomiędzy abonentami.

Podsumowując UKE stwierdza, że skuteczność przesyłania sygnałów DTMF pomiędzy terminalem GSM4F a siecią PSTN wynosiła około 74%, a pomiędzy terminalami GSM4F tylko 45%. Zważywszy na stopień wykorzystywania tej funkcjonalności przez urządzenia abonenckie ogólnie stosowane (np. zdalna obsługa: automatycznych sekretarek, systemów alarmowych, domowych urządzeń grzewczych), uzyskane wyniki są niezadowalające, gdyż nie pozwalają na zdalne sterowanie ww. urządzeniami.

Reasumując, UKE podaje, iż system GSM4F wykorzystywany przez Telekomunikację Polską S.A. nie spełnia wymogów nałożonych ustawą Prawo telekomunikacyjne na przedsiębiorcę świadczącego usługę powszechną i nie dopełnia wielu warunków niezbędnych do jej prawidłowego świadczenia.

Prezes UKE, zważywszy na konieczność zwolnienia zasobów radiowych (pasmo 2,4 GHz) przez TP, dopuszcza stosowanie systemu GSM4F do czasu wybudowania infrastruktury kablowej w danym rejonie. Jednakże należy pamiętać o obowiązkowym poinformowaniu użytkowników, iż zaproponowany system nie spełnia wymogów usługi powszechnej i stosowanie jego wiąże się z dużymi ograniczeniami w świadczonych usługach dla użytkownika.

TP pozostaje operatorem wyznaczonym do świadczenia usługi powszechnej i ma w związku z tym określone obowiązki, z których czasowe stosowanie GSM4F jej nie zwalnia.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: