eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługa powszechna z GSM4F 2008

Usługa powszechna z GSM4F 2008

2008-09-30 14:04

Przeczytaj także: Usługi powszechne TP SA I-VI 2008

Jakość transmisji głosu

Jakość transmisji głosu jest niższa niż zapewniana w stacjonarnych sieciach PSTN. Rozwiązanie zapewnia jakość transmisji głosowej porównywalnej z jakością oferowaną w sieciach mobilnych GSM/UMTS, przy czym jakość transmisji dla połączeń pomiędzy terminalami GSM4F jest wyraźnie niższa niż jakość dla połączeń do sieci PSTN.

Regulacje krajowe nie definiują wymagań na jakość transmisji głosu, ale wg UKE należy oczekiwać reklamacji i skarg użytkowników migrujących z systemów PSTN.

Podsumowując UKE stwierdził duże opóźnienia odczuwalne przy prowadzeniu rozmowy i znacznie utrudniające prowadzenie rozmowy. Jakość przesyłanych sygnałów mowy jest wyraźnie niższa niż dla telefonii stacjonarnej. Nie stwierdzono poprawy jakości w stosunku do badań ubiegłorocznych.

Dostęp do Internetu

Krajowe regulacje oraz norma ETSI EG 202057-2 jakość dostępu wdzwanianego do Internetu określają na podstawie szybkości synchronizacji modemów. Uzyskana w badaniach wartość tego parametru wynosiła od 49,2 kbit/s do 54,6 kbit/s, spełniając krajowe wymagania w tym zakresie.

Konfiguracja łącza dostępowego badanego systemu GSM4F odbiega od podanej w dokumencie ETSI EG202057-2 i zespół uznał za konieczne rozszerzenie zakresu testów o badania rzeczywistych wartości uzyskiwanych przepływności. Otrzymane wyniki pokazują, że możliwe jest, co najwyżej, uzyskanie rzeczywistych przepływności na poziomie 30 kbit/s. Jest to mniej od szybkości uzyskiwanych w sieci PSTN dla łączy abonenckich o maksymalnej długości. Szybkość ta, szacuje sie na 33 kbit/s, przy szybkości synchronizacji modemów na
poziomie 40 kbit/s.

Zdaniem UKE poważnym problemem pozostaje niezadowalająca stabilność jakości świadczonej usługi. Wyniki otrzymane dla terminali DGT świadczą o ich niewłaściwej konfiguracji do testów.

Podsumowując UKE stwierdza, że osiągana rzeczywista szybkość transmisji jest mniejsza od typowych wartości osiąganych dla dostępu wdzwanianego. Otrzymane wyniki rażąco odbiegają od szybkości uzyskiwanych w sieci PSTN. Choć szybkość synchronizacji modemu PC osiągnięta w badaniach na poziomie od 49 do 54,6 kbit/s spełnia wymagania krajowe, to osiągnięte rzeczywiste przepływności na poziomie 30 kbit/s są prędkościami niezadowalającymi. Należy również nadmienić, że w czasie pomiarów często dochodziło do rozłączania połączeń i ponownej synchronizacji modemów, co znacznie wydłużało czas transferu danych. Jeżeli uwzględnić, że użytkownik płaci za czas połączenia a nie ilość odebranych danych, to jest to rozwiązanie kosztowne dla użytkownika.

Jakość transmisji faksowej

Zastosowane rozwiązanie umożliwia jedynie przesyłanie faksów w trybie automatycznym tzn. abonent nie może wymieniać informacji głosowych przed i po nadaniu/odebraniu faksu. Regulacje krajowe nie określają wartości wskaźnika skuteczności transmisji faksowej i formalnie można uznać, że usługa jest realizowana. Niemniej osiągniętych wartości skuteczności transmisji faksowej:
  • 40 % dla połączeń zestawianych pomiędzy terminalami GSM4F,
  • 57,5 % dla połączeń zestawianych z terminala GSM4F do sieci PSTN,
  • 5 % dla połączeń zestawianych z sieci PSTN do terminala GSM4F,
nie można uznać, w opinii UKE, za zadowalające użytkowników. Takie wyniki mogły być spowodowane skokami mocy nadawanego sygnału radiowego lub handover. Skoki mocy sygnału radiowego zaobserwowano w trakcie pomiarów. W niezależnie prowadzonych testach osiągano znacznie wyższy wskaźnik skuteczności transmisji. Badania niezależne wykonane były w siedzibie Instytutu Łączności i w niewielkiej odległości od stacji bazowej – ok. 100 m, co mogło mieć wpływ na wyniki.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: