eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługa powszechna z GSM4F 2008

Usługa powszechna z GSM4F 2008

2008-09-30 14:04

Usługa powszechna z GSM4F 2008

© fot. mat. prasowe

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki kontroli jakości świadczenia przez Telekomunikację Polską S.A. usługi powszechnej z wykorzystaniem systemu radiodostępu GSM dla stacjonarnych.

Przeczytaj także: Usługi powszechne TP SA I-VI 2008

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie art. 199 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, na przełomie sierpnia i września 2008 roku przeprowadził kontrolę, której przedmiotem było sprawdzenie jakości świadczenia przez Telekomunikację Polską S.A. usługi powszechnej z wykorzystaniem systemu radiodostępu GSM dla stacjonarnych, zwanego GSM4F.

W ramach prowadzonej kontroli, Prezes UKE zlecił Instytutowi Łączności Państwowemu Instytutowi Badawczemu w Warszawie (zwany dalej IŁ-PIB) przeprowadzenie badań systemu GSM4F pod względem spełniania przez system warunków dla świadczenia usługi o wskaźnikach przewidzianych dla usługi powszechnej. Kontrola i badania zostały przeprowadzone na terenie Województwa Śląskiego i Mazowieckiego.

W analizie uzyskanych wyników zostały wykorzystane również wyniki z badań wykonanych w grudniu 2007 roku oraz wyniki z badań niezależnych prowadzonych przez IŁ-PIB na terenie Instytutu Łączności w Warszawie.

Zarówno kontrola UKE, jak i przeprowadzone przez IŁ-PIB badania w zdecydowanej większości potwierdziły zastrzeżenia z grudnia ubiegłego roku, jak również wykazały niezadowalającą w stosunku do oczekiwań Prezesa UKE poprawę jakości świadczonej usługi.

W badaniach główny nacisk położono na sprawdzenie jakości transmisji głosu, jakości transmisji faksowej, przesyłania sygnałów tonowych DTMF oraz tzw. wdzwanianego dostępu do Internetu. Badania wykazały, że wiele funkcji i usług oferowanych standardowo abonentom PSTN w ramach usługi powszechnej nie jest realizowana poprzez terminal GSM4F, a dostępne usługi są realizowane przy niedostatecznych wartościach parametrów jakościowych.

Jednocześnie UKE wykazał, że system GSM4F jest bardzo podatny na zmiany parametrów sieci GSM, takich jak moc sygnału czy dostępność systemu GSM w danej lokalizacji. Badania wykazały również, że aby terminal GSM4F mógł pracować w miarę stabilnie musi być obsługiwany przez jedną komórkę (cell), oraz jedną stację bazową. W przypadku jakichkolwiek przełączeń terminala GSM4F pomiędzy komórkami lub stacjami bazowymi (należy nadmienić, iż jest to naturalne działanie sieci w systemie GSM) przy świadczeniu takich usług jak transmisja faksowa czy dostęp do sieci Internet, dochodzi do radykalnego pogorszenia warunków świadczenia usług, a nawet do niemożliwości korzystania z nich.

Podsumowanie wyników badań

fot. mat. prasowe

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: