eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Telefonia stacjonarna a oferty dla biznesu

Telefonia stacjonarna a oferty dla biznesu

2008-09-29 02:03

Przeczytaj także: Ceny połączeń telefonii stacjonarnej 2005-2007

fot. mat. prasowe

Opłaty do sieci komórkowych z wyłączeniem sieci Play (*Do ceny należy doliczyć 12 groszy za inicjacj

Opłaty do sieci komórkowych z wyłączeniem sieci Play (*Do ceny należy doliczyć 12 groszy za inicjację połączenia.). Źródło: cennik operatora.

Najniższe ceny za połączenia do sieci komórkowych z wyłączeniem Play oferuje Tele2 – 57 groszy za minutę połączenia w „Cenniku Tele2 Telefon 5 godzin”. Opłata ta jest niższa od opłaty pobieranej przez TP S.A. w „Planie startowym tp biznes” o prawie 20%. Najwyższe opłaty posiada we wszystkich swych cennikach Telefonia Dialog – 84 groszy, Netia – 83 groszy w cenniku „Lepszy Telefon – Kwotowa” oraz Tele2 – 83 groszy w „Cenniku Tele2 Telefon 40 godzin”.

W przypadku połączeń do sieci Play, ceny za minutę rozmowy mieściły się w przedziale od 83 groszy do 1,04 zł. Poza planem Netii „Lepszy Telefon – Kwotowa” były one niższe od cen oferowanych przez TP.

Z analiz wynika, że najtańsze opłaty oferowała Netia w planach Lepszy Telefon - Firma. Cena oferowana przez Tele2 była niższa od ceny połączenia w „Planie startowym tp biznes” o około 13% Należy nadmienić iż duża część operatorów, tj. Telefonia Dialog, Telefonia Kolejowa i GTS Energis oferują w każdym ze swoich planów taryfowych jednakowe opłaty do sieci Play.

Podsumowanie

Analiza UKE wykazała, iż operatorzy telekomunikacyjni, walcząc o klienta, proponują różnorodne plany taryfowe, spośród których firmy są w stanie wybrać najkorzystniejsze dla siebie oferty. Udoskonalanie ofert przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych jest też wynikiem regulacji krajowego i międzynarodowego rynku połączeń telefonicznych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla klientów biznesowych.

W wyniku przeprowadzonych analiz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ustalił, że na rynkach tych nie występuje skuteczna konkurencja. Jednocześnie wyznaczył operatora zasiedziałego Telekomunikację Polską S.A. jako przedsiębiorcę o znaczącej pozycji na obu wymienionych rynkach i nałożył na niego obowiązki regulacyjne, m.in. obowiązek nie ustalania zawyżonych cen w zakresie świadczenia usług telefonicznych oraz nieograniczanie konkurencji poprzez ustalanie cen usług zaniżonych w stosunku do kosztów ich świadczenia. Dodatkowo, na operatora zasiedziałego nałożono obowiązek polegający na przedstawianiu do zatwierdzenia przez Prezesa UKE cenników i regulaminów świadczenia usług krajowych i międzynarodowych połączeń telefonicznych.

Znaczenie usługi WLR

W opinii UKE również istotne znaczenie dla rozwoju rynku telefonii stacjonarnej dla klientów biznesowych miało wprowadzenie decyzją Prezesa UKE w lipcu 2006 r. usługi hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR - Wholesale Line Rental). Celem usługi hurtowego dostępu do sieci było zwiększenie konkurencji na rynku telekomunikacyjnym i umożliwienie operatorom alternatywnym skuteczniejszego konkurowania z ofertą TP.

Spowodowało to możliwość kupowania przez operatorów alternatywnych abonamentu od operatora zasiedziałego po stawkach hurtowych i odsprzedawania go klientom końcowym po cenach detalicznych niższych niż oferowane przez TP. Korzystając z usługi hurtowego dostępu do sieci, operatorzy alternatywni mieli możliwość zaoferowania, w wielu planach taryfowych, również korzystniejszych cen za połączenia niż oferowane przez TP w jej własnej sieci.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: