eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 38/2008 (15-21.09.2008)

Tydzień 38/2008 (15-21.09.2008)

2008-09-20 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 37/2008 (08-14.09.2008)

  • Role się odwróciły. Teraz Chiny wezwały USA, aby Amerykanie rozwiązali kryzys kredytowy subprime i ustabilizowali kurs walutowy dolara. W II kwartale wzrost gospodarczy Chin był na poziomie 10,1% (najsłabszy wynik od 2005 roku) i kraj ten również jest zaniepokojony pogarszającymi się perspektywami globalnej gospodarki.
  • Amerykański rząd we współpracy z Fed, Kongresem i amerykańską Komisją Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) rozważają radykalne kroki, w tym możliwość przejęcia przez administrację aktywów leżących u źródeł obecnego załamania na rynkach finansowych. Planowane jest utworzenie podmiotu na wzór Resolution Trust Corp. (RTC), który w latach 1989-1995 RTC udanie doprowadził do zwiększenia płynności powiązanych z nieruchomościami aktywów przejętych od towarzystw oszczędnościowo-kredytowych, które zbankrutowały podczas kryzysu z lat 80. Koncepcja została dobrze przyjęta przez rynki.
  • Amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej przyznał AIG dwuletni kredyt w wysokości 85 mld USD i rząd przejmie 79,9% udziałów w AIG. To było jedyne rozwiązanie, bo bankructwo AIG mogłoby spowodować efekt domina i doprowadzić do głębokiego kryzysu na skalę światową. Amerykańska korporacja jest bowiem powiązana z większością instytucji finansowych na świecie, a wartość kapitału, który ubezpiecza, wynosi 88 mld USD. W marcu Fed wyłożył 29 mld USD, aby bank JP Morgan mógł kupić bankrutujący bank inwestycyjny Bear Stearns. Dwa tygodnie temu Fed wyłożył kolejne dziesiątki miliardów USD, aby zapobiec upadłości dwóch największych firm hipotecznych: Fannie Mae i Freddie Mac, które kontrolują kredyty warte ponad 5 bln USD.
  • W 38 tygodniu 2008 roku banki centralne na świecie (poza USA) wzmocniły swoje systemy finansowe kolejną porcją gotówki mając na celu uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych po bankructwie Lehman Brothers Holdings Inc. I tak EBC skierował we wtorek na swój rynek 70 mld euro, bank Japonii wpompował do swojego systemu finansowego 24 mld USD, a bank Anglii dostarczył zaś na rynek 36 mld USD. Podobne kroki podjęły banki centralne w Australii i Szwajcarii.
  • Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w sierpniu o 5,4% r/r, a inflacja bazowa wyniosła 2,5%.
  • Po raz pierwszy w tym roku chiński bank centralny obniżył jednoroczną stopę pożyczkową o 27 pkt. Dotąd wynosiła ona 7,47%.
  • Amerykański koncern informatyczny Hewlett-Packard poinformował o zamiarze zredukowania zatrudnienia w swoich zakładach na całym świecie o 24.600 pracowników (ok. 7,5% wszystkich zatrudnionych) w ciągu najbliższych 3 lat. Zwolnienia są łączone z faktem zakupu przez HP w sierpniu br. firmy usług informatycznych Electronic Data Systems (EDS) za sumę 13,9 mld USD. Dzięki tej transakcji HP chce wejść na rynek usług informatycznych, na którym jego konkurent IBM już jest.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

INTEGRACJA WYSIŁKÓW W WALNE Z GLOBALNYM KRYZYSEM

Tydzień na nowojorskiej giełdzie zakończył się wzrostami indeksów po opublikowaniu informacji, że amerykański rząd we współpracy z Fed, Kongresem i amerykańską Komisją Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) rozważa radykalne kroki, w tym możliwość przejęcia przez administrację aktywów leżących u źródeł obecnego załamania na rynkach finansowych. Planowane jest utworzenie podmiotu na wzór Resolution Trust Corp. (RTC), który w latach 1989-1995 RTC udanie doprowadził do zwiększenia płynności powiązanych z nieruchomościami aktywów przejętych od towarzystw oszczędnościowo-kredytowych, które zbankrutowały podczas kryzysu z lat 80. Szacuje się, że koszty ratowania rynków finansowych w oparciu o tę koncepcję będą kosztowały 0,7-1 bln USD. Koncepcja została dobrze przyjęta przez rynki.

Te plany połączono ze wspólną inicjatywą amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) oraz banków centralnych innych państw o skoordynowanej akcji ratunkowej dla rynku krótkoterminowych pożyczek międzybankowych, który wskutek załamania na rynkach finansowych utracił płynność. W jej ramach Fed zwiększył o 180 mld USD kwotę przeznaczoną na nieoprocentowaną wymianę walutową z zagranicznymi odpowiednikami: EBC, Bankiem Anglii, Bankiem Japonii, Bankiem Kanady oraz Szwajcarskim Bankiem Narodowym. Także te wszystkie te instytucje wprowadziły w rodzime systemy bankowe miliardy we własnych walutach. Nie bez znaczenia dla ustabilizowania się sytuacji miała także zapowiedź trzech największych amerykańskich funduszy emerytalnych, że przestaną pożyczać znajdujące się w ich portfelach akcje niektórych banków i domów maklerskich inwestorom, którzy stosują krótką sprzedaż licząc na zniżkę ich kursów. Jeśli do tego dodać to, że Departament Skarbu USA przeprowadzi w ciągu najbliższych dni dodatkowe aukcje krótkoterminowych papierów dłużnych o wartości 100 mld USD (pierwsze dwie aukcje zostaną przeprowadzone w piątek i będą to aukcje 59-dniowych papierów na kwotę 30 mld USD oraz 45-dniowe papiery na kwotę również 30 mld USD, a 24 września zostanie przeprowadzona aukcja 7-dniowych papierów dłużnych na kwotę 40 mld USD), to mamy obraz działań w ostatnich dniach, które miały miejsce w ostatnich dniach 38 tygodnia 2008 roku.

W wyniku, zarówno Dow Jones, jak i S&P 500 oraz Nasdaq skoczyły w górę w stopniu, nie notowanym od IV kwartału 2002. Otwartym pozostaje pytanie, czy ta tendencja wzrostowa utrzyma się...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: