eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor IT: ocena konkurencyjności 2008

Sektor IT: ocena konkurencyjności 2008

2008-09-18 13:55

Przeczytaj także: Sektor IT: ocena konkurencyjności 2011


W wyniku badań ustalono, że Polska osiągnęła najlepsze wyniki w następujących kategoriach: system prawny korzystny dla rozwoju sektora IT-26 miejsce, rozbudowana infrastruktura IT-30 miejsce i wykwalifikowani pracownicy branży IT-32 miejsce. Dziedziny, w których możliwa jest jeszcze poprawa, to kreowanie otwartej, konkurencyjnej gospodarki-34 miejsce, rządowe wsparcie dla rozwoju technologii-35 miejsce i nakłady na badania i rozwój-36 miejsce.

Sześć czynników wpływających na wzrost konkurencyjności

Badania przeprowadzone przez Economist Intelligence Unit świadczą o tym, że sukces danego kraju w tworzeniu środowiska sprzyjającego rozwojowi branży IT zależy od sześciu czynników: wykwalifikowanej siły roboczej, środowiska rozwoju innowacyjności, infrastruktury technicznej, systemu prawnego skutecznie chroniącego własność intelektualną (patenty, prawa autorskie), otwartej, konkurencyjnej gospodarki oraz wsparcia administracji publicznej w promowaniu rozwoju technologicznego przy zachowaniu swobody działalności gospodarczej.

W większości krajów osiągających dobre wyniki w powyższych sześciu kategoriach przemysł IT jest silnie rozwinięty. Bezpośredni udział sprawnego sektora IT w dochodzie narodowym brutto w najbardziej rozwiniętych krajach przekracza 5%. Ponadto sektor IT pośrednio przyczynia się do ogólnego rozwoju gospodarczego, gdyż pomaga zwiększać wydajność i produktywność firm oraz pracowników.

Wyniki badań EIU pozwoliły sformułować kilka dodatkowych wniosków:
  • Inwestycje w edukację mają zasadniczy wpływ na rozwój krajowego przemysłu IT. W najbliższych latach jednym z największych wyzwań dla firm z branży IT będzie znalezienie utalentowanych pracowników.
  • Konkurencyjny rynek usług szerokopasmowego dostępu do sieci przyczynia się do rozwoju sektora IT. Bez szybkiego, niezawodnego i bezpiecznego dostępu do Internetu firmy z branży zaawansowanych technologii nie są w stanie skutecznie współpracować z partnerami i ze środowiskiem naukowym, a także nie mogą świadczyć usług on-line.
  • System prawny chroniący własność intelektualną (IPR) i umożliwiający ściganie przestępstw komputerowych (intelektualnych) jest niezbędny. W Stanach Zjednoczonych, Australii i Europie Zachodniej istnieją najskuteczniejsze systemy ochrony własności intelektualnej i walki z cyberprzestępczością, ale obserwuje się także progres w tej dziedzinie w takich krajach, jak Chiny.
  • Badania i rozwój zostaną „uwolnione” dzięki globalizacji i Internetowi. Najlepszymi inkubatorami innowacji będą środowiska (on-line i nie tylko) ogniskujące talenty, technologie, kapitał inwestycyjny typu venture capital oraz uczelnie wyższe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: