eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka: co zmieni Euro 2012?

Polska gospodarka: co zmieni Euro 2012?

2008-08-30 00:20

Przeczytaj także: Wolniejszy wzrost gospodarczy w 2008?


Wartości indeksów giełdowych bezpośrednio po podjęciu decyzji o przyznaniu prawa do organizacji Mistrzostw

Gdy UEFA podejmowała decyzję o przyznaniu Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, indeksy giełdowe w Polsce i na świecie znajdowały się w trendzie wzrostowym. Jak wynika z raportu decyzja ta miała największy, ale tylko kilkudniowy wpływ na wzrost wartości akcji spółek budowlanych. Znalazło to odzwierciedlenie w gwałtownym wzroście indeksu WIG-Budownictwo. Później nastąpiła korekta, a indeks ten wzrastał z mniejszą dynamiką niż indeks WIG. Dalsze wzrosty wartości akcji poszczególnych spółek będą uzależnione od ich aktywności i skuteczności w procedurach przetargowych na wykonawstwo poszczególnych projektów związanych z Euro 2012 i budową infrastruktury drogowej i hotelowej w Polsce oraz na Ukrainie. Istnieje również obawa, że wiele z nich będzie brało udział w tych projektach jako podwykonawcy, co wpłynie na ich przychody, jednak zapewni niższe marże niż w sytuacji, gdyby firmy te były głównymi wykonawcami.

Podjęcie decyzji o przyznaniu prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej nastąpiło 12 października 1999 r. Nie wpłynęło to w zasadniczy sposób na wartości portugalskiego indeksu PSI 20 i w dniu podjęcia, jak i kolejnych dniach, nastąpiła korekta indeksu w dół.

fot. mat. prasowe

Portugalski indeks PSI 20 oraz indeks S&P 500 w czasie podjęcia decyzji o przyznaniu prawa do organi

Portugalski indeks PSI 20 oraz indeks S&P 500 w czasie podjęcia decyzji o przyznaniu prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Portugalii

Inna sytuacja była w Polsce, ale trzeba też nadmienić, że wtedy również indeksy światowe były w trendzie wzrostowym.

Wartości indeksów giełdowych w czasie przygotowania i organizacji Mistrzostw

fot. mat. prasowe

Indeksy portugalski PSI 20, niemiecki DAX, austriacki ATX oraz indeks S&P 500 w czasie przygotowania

Indeksy portugalski PSI 20, niemiecki DAX, austriacki ATX oraz indeks S&P 500 w czasie przygotowania i organizacji Mistrzostw

W tabeli po prawej stronie znajdują się wartości indeksów giełdowych: portugalskiego (PSI 20), niemieckiego (DAX) oraz austriackiego (ATX) oraz amerykańskiego S&P 500. Można z niej odczytać, że w zasadzie kierunek zmian indeksów w okresie czteroletnim przed organizacją imprezy sportowej w państwach-organizatorach przede wszystkim odzwierciedlał trendy światowe. Różnice, jeśli występowały, były nieznaczne. Sama organizacja imprezy nie wpływała w jakiś szczególny sposób. O kierunku trendu decydowały w większości przypadków raczej czynniki o charakterze fundamentalnym dla gospodarki światowej. To one będą również decydowały o kierunku zmian indeksów giełdy warszawskiej. Efekt Euro 2012 może ewentualnie wzmocnić trend - wynika z raportu.

Informacje o badaniu
Raport firmy Finamo "EFEKT EURO 2012 A POLSKA GOSPODARKA" został poparty analizami zmian wskaźników makroekonomicznych w państwach europejskich, które w ostatnich latach organizowały duże imprezy piłkarskie tj. w Belgii, Holandii (Euro 2000), Portugalii (Euro 2004), Szwajcarii, Austrii (Euro 2008), Niemczech (Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006).

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: